Zájem o auta v Česku opadá. Začátkem roku se prodeje propadly o více než desetinu

Prodej nových osobních aut v letošním prvním čtvrtletí klesl meziročně o 12 procent na 59 616 vozů. První je Škoda Auto s podílem 34,5 procenta, následují Volkswagen a Dacia. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Domácí Škoda Auto prodala 20 586 aut, což je pokles o devět procent. Podobně klesl prodej Volkswagenu na 5715 aut. Dacia naopak rostla o dvě procenta na 4008 prodaných vozů. Na dalších místech skončily značky Hyundai a Peugeot.

Celkem 72 procent osobních aut nakoupily firmy a zbytek soukromé osoby. Nejprodávanějšími modely byly Škoda Octavia, Fabia, Rapid, Karoq a Hyundai i30. Podíl benzinových vozů stoupl na 70 procent. Dieselů bylo 28 procent. Zbytek připadá na LPG, CNG a elektrické vozy. Hybridů se prodalo celkem 1416 kusů. 

„Letošní rok asi nebude žádná sláva, řekněme pokles v řádu deseti procent.“

Petr Knap

vedoucí partner pro automobilový sektor ve firmě EY

Společnost PwC odhadla na základě dosavadního vývoje a stavu ekonomiky počet registrovaných aut v letošním roce na 255 tisíc vozů, což je o 10 tisíc aut méně, než předpovídala na začátku roku. Zároveň by to byl meziroční pokles o 2,5 procenta. Podle tajemníka svazu Josefa Pokorného může být konečné číslo ještě nižší. Důvodem je očekávané zpomalení ekonomiky, rizika v rámci EU, tedy zejména vývoj kurzu eura nebo brexit, i slábnoucí dopad nové metodiky měření emisí. 

„Evropa měla trochu lepší únor než leden, u nás se to nijak dramaticky nelepší. Dostávám se někam zhruba na úroveň roku 2015 nebo 2016,“ poznamenal vedoucí partner pro automobilový sektor ve firmě EY Petr Knap.

Nahoru šel prodej malých dodávek i motorek

Prodej lehkých užitkových aut se v tuzemsku zvýšil o desetinu na 5029 vozů. První je Peugeot se 792 prodanými vozy. Druhý je Volkswagen, který prodal o jeden vůz méně, a třetí je Fiat s prodejem 555 vozů. Nejoblíbenějšími modely byly Peugeot Boxer, Renault Master a Fiat Ducato.

Poptávka po motocyklech vzrostla o 37 procent na 3401 strojů. První Honda prodala 599 motocyklů, následuje KTM s 300 prodanými motocykly a CF Moto s prodejem 298 strojů.

Video Studio ČT24
video

Knap z EY: Dostávám se zhruba na úroveň roku 2015 nebo 2016

Zdroj: ČT24