Průměrná mzda v Česku se zvýšila na 33 840 korun. Řada lidí ale bere méně, medián je 29 247 korun

Průměrná mzda v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o 6,9 procenta na 33 840 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 4,7 procenta. Za celý rok 2018 pak stoupla průměrná mzda meziročně o 8,1 procenta na 31 885 korun, reálně to byl nárůst o 5,9 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Zatímco vývoj za celý rok odpovídá očekávání analytiků, poslední čtvrtletí je dost zklamalo.

Čtvrtletní výsledek je horší, než očekávali analytici. Za poslední tři měsíce roku předpokládali proti předchozímu čtvrtletí mírné zpomalení růstu mezd pod osm procent. Reálné zvýšení odhadovali pod šesti procenty. Za celý loňský rok výsledek odpovídá očekávání, ekonomové předpovídali reálný nárůst průměrné mzdy zhruba o šest procent.

Růst mezd v závěru minulého roku zpomalil, za čímž však podle analytiků stojí zejména vyšší srovnávací základna konce roku 2017, kdy vzrostly platy ve veřejném sektoru. 

Video Události
video

Události ČT: Průměrná mzda narostla v posledním čtvrtletí na 33 840 korun

„Z toho důvodu bylo tak zpomalení nejcitelnější právě u mezd v netržních odvětvích. Obecně však růst mezd zpomalil téměř napříč celou ekonomikou, což do jisté míry objasňuje slabší spotřebu domácností v závěru minulého roku. Celkově je však možné hodnotit růst mezd v minulém roce za velmi příznivý, alespoň z pohledu domácností, které tak ze současného přehřátého trhu práce profitují nejvíce za posledních zhruba 15 let,“ říká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. 

Dalším vysvětlením můžou být podle ekonoma KB Viktora Zeisela nižší odměny plynoucí ze slabších zisků společností. „Některé společnosti odvozují své roční bonusy od zisku firmy a ziskovost firem v posledním roce výrazně klesla,“ uvedl.

„Je to sice slabší výsledek, než se čekalo, ale stále jde o silné tempo. Utažený trh práce, zvyšování minimální mzdy a zvyšování platů ve veřejné sféře stále tlačí na růst mezd,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Michal Brožka.

Medián, tedy prostřední hodnota mezd, stoupl v loňském posledním čtvrtletí meziročně o 7,1 procenta na 29 247 korun, uvedl ČSÚ. Čtyři z pěti zaměstnanců pobírali mzdu mezi 14 475 Kč a 54 320 Kč. Stále také jako v předchozím čtvrtletí platí, že mzdy zaměstnanců s nižšími platy rostou rychleji, než těm s vyššími. Průměrná mzda se tak zvyšuje pomaleji než mediánová.

Průměrná mzda v Česku se nepřetržitě zvyšuje od začátku roku 2014. Podle analytiků je za tím dobrá kondice ekonomiky a tlak na růst mezd v důsledku nedostatku lidí na trhu práce. Dalším důvodem je zvyšování platů ve veřejné sféře. Zhruba dvě třetiny zaměstnanců ale na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Mezi obory pobírali ve čtvrtém čtvrtletí nejvíc pracovníci v informačních a komunikačních činnostech, jejich průměrná mzda byla 55 754 korun. Více než 50 tisíc korun měli už jen v peněžnictví a pojišťovnictví, kde byl průměr 53 323 Kč. Naopak nejméně si vydělali lidé v ubytování, stravování a pohostinství, v průměru 19 206 korun, následovaní pracovníky administrativních a podpůrných činností s průměrem 21 703 korun.

Video Zprávy ve 12
video

Za celý rok 2018 stoupla průměrná mzda o více než osm procent

Meziročně si nejvíce polepšili lidé v ubytovacích a stravovacích službách o osm procent a ve zdravotní a sociální péči o 7,9 procenta. Nejmenší nárůst o 3,7 procenta byl v těžbě a dobývání, o pět procent se průměrná mzda zvýšila v zemědělství, lesnictví a rybářství. 

Průměrná výše mezd v hlavním městě je nejvyšší ze všech krajů. Nejblíže Praze je Středočeský kraj s průměrnou mzdou 34 293 korun, následuje Jihomoravský a Plzeňský kraj s výdělkem nad 32 500 Kč. Naopak nejnižší mzdy pobírají lidé v Karlovarském kraji, kde hrubá mzda ve čtvrtém čtvrtletí stoupla na 29 703 korun a následně v Olomouckém kraji, kde meziročně vzrostla o 7,1 procenta na 30 685 korun.

Růst mezd letos zřejmě zpomalí

Díky rostoucím mzdovým nákladům se ale snižuje ziskovost firem. To bude podle analytiků,  navzdory pokračujícími přehřátému trhu práce, ochotu firem dále zvyšovat mzdy snižovat. A napomůžou tomu i vyšší obavy ohledně zpomalování ekonomického růstu, což již naznačují data z posledního čtvrtletí minulého roku.

„Z toho titulu tak čekáme, že růst mezd letos zpomalí patrně k 5–6 %. Na růst mezd bude naopak v letošním roce působit další zvýšení minimální mzdy o 1150 Kč na 13 350 Kč a navyšování platů státních zaměstnanců,“ říká Seidler. Také Brožka očekává, že v souladu se zpomalováním ekonomiky bude tempo růstu platů letos zvolna brzdit. „Pro rok 2019 čekáme tempo růstu mezd 6,7 %, což v reálném vyjádření odpovídá 4,4 %,“ uvedl. 

Aktuální čísla ale ukazují, že růst mezd byl v závěru loňského roku slabší, než Česká národní baka (ČNB) předpokládala. „Z tohoto pohledu tak čísla o mzdách sama o sobě nenutí bankovní radu ke spěchu při jejích úvahách o dalším možném zvýšení úrokových sazeb,“ vysvětluje hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.