Čtvrtý operátor by měl přinést razantní změny na mobilním trhu, věří regulátor

60 minut
Devadesátka ČT24: Drahá mobilní data?
Zdroj: ČT24

Situace na českém mobilním trhu je zabetonovaná, operátoři nabízejí velmi podobné ceny a velmi podobné služby, zákazník nemá moc na výběr, řekl v pořadu Devadesátka ČT24 šéfredaktor odborného serveru Lupa.cz David Slížek. Vidí dvě reálné možnosti, jak trh rozhýbat: vstup čtvrtého operátora nebo daleko tvrdší regulace ze strany Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Od vstupu dalšího operátora si hodně slibuje i ČTÚ, zaznělo v pořadu od jeho mluvčího Martina Drtiny.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) v nedělním pořadu 168 hodin České televize mj. řekla, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí a Češi spíš hledají připojení k wi-fi sítím.

Šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek považuje výrok Novákové za větší přešlap, než kterého se přesně před dvěma lety dopustil tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a jehož to stálo ministerské křeslo.

Premiér Andrej Babiš (ANO) nepovažuje výrok ministryně za důvod k zásadním krokům. Odpověděl tak v úterý na dotaz, zda Novákovou odvolá. Vyjádření ministryně považuje za nešťastné.  

Slížek uvedl, že všechna srovnání, která kdy viděl, říkají, že v Česku dostávají zákazníci za stejné peníze mnohem méně služeb, například v podobě mobilních dat. Řekl, že operátoři to odůvodňují velkými investicemi do výstavby sítí. „Je to dobrý argument, ale operátoři ho používají relativně dlouhou dobu. Že hodně investovali, že síť je kvalitní, že máme dobré pokrytí. To je pravda, nikdo jim pak nebrání, aby vydělávali na prodeji služeb.“

Také vedoucí právního oddělení spotřebitelského časopisu dTest Lukáš Zelený v pořadu doplnil, že jejich srovnání opakovaně ukázalo, že situace stále není pro české spotřebitele příjemná a ceny jsou pořád poměrně vysoké ve srovnání se zahraničím. Jako zemi s nízkou cenovou hladinou jmenoval zejména Polsko. Upozornil ale, že i ve státech, kde je cena srovnatelná (Slovensko, Nizozemsko) mají tamější operátoři ve svých balíčcích vždy něco navíc.  

Nepříznivě pro Česko dopadla i další srovnání, kterým se věnoval například server Evropa v číslech.  

Prohlášení vlády
Zdroj: ČT24

Výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund v pořadu rozporoval některé ukazované grafy a zdůrazňoval, že „je evidentní, že nabídka se mění a zvyšuje“. Nízké ceny v Polsku a ve Finsku považuje za naprostý extrém. Dodal, že v Polsku mají „lowcostové“ (nízkonákladové) sítě a mimo velká města nefungují kvalitně. 

Cena služeb v Česku podle něho závisí na tom, jak se v minulosti investovalo do mobilních sítí. V této souvislosti vyzdvihl, že to vedlo k výrazným výsledkům. V pokrytí republiky signálem jsme podle něho nejlepší v EU a v rychlosti přenosu jsme v TOP 10 EU. Vysoká je podle Grunda i kapacita sítě. 

Grund se domnívá, že je to výsledkem toho, že v roce 2013 při aukci kmitočtů český regulátor nastavil náročné podmínky. „Donutil operátory investovat do kvality, ačkoliv to nedávalo ekonomický smysl.“ Podle Grunda máme nyní špičkové sítě s dobrou kvalitou. Návratnost zmíněných investic je podle něho sedm let. Dodal zároveň, že zákazníci mají každý rok více a více dat. 

Kvalita sítě versus cena?

Lukáš Zelený z dTestu k tomu uvedl, že kvalitu pokrytí služeb nikdo nezpochybňuje, ale že to nemůže ospravedlnit jednu z nejvyšších cen v EU. „Chtějí nám tím snad operátoři říct, že v jiných zemích EU nemají kvalitní signál,“ položil řečnickou otázku. 

Také Slížek souhlasí, že díky ČTÚ a jeho přísným podmínkám máme kvalitní síť oproti předchozímu stavu, kdy podle něho bylo pokrytí strašlivé a kvalita tristní. Domnívá se, že když se tvrdě nenastaví podmínky, operátoři sami nebudou příliš investovat do kvality. 

Grund také uváděl, že podle dat Českého statistického úřadu se objem peněz, které občan Česka platí za telekomunikace, v čase snižuje, jako u mála položek. „Platíme zhruba stejně, ale máme dvojnásobně i více dat,“ dodal s tím, že se přibližujeme Evropě. Se Slížkem se několikrát neshodli na používaných číslech a na tom, co který operátor nabízí. Rozdílně také vykládali dřívější nález antimonopolního úřadu (Úřad na ochranu hospodářské soutěže) o českém trhu. Podle něho na trhu mobilních hlasových a datových služeb žádný z operátorů nezneužívá dominantního postavení, ani operátoři neuzavřeli zakázanou dohodu. 

ČTÚ čeká razantní změny od čtvrtého operátora

Mluvčí ČTÚ Martin Drtina uvedl, že budoucnost mobilního internetu je bez počítání dat. „Snížení cen za data si slibujeme od připravované aukce kmitočtů.“ Ta by měla proběhnout ve druhém pololetí letošního roku, aby přilákala čtvrtého hráče. „Od toho si slibujeme, že dojde k razantním změnám na mobilním trhu.“ 

Drtina řekl, že ČTÚ chce, aby od poloviny roku 2020, kdy bude uvolněno pásmo 700 MHz, vznikla možnost stavět na těchto frekvencích nové sítě. Nový hráč by měl mít dobré startovací podmínky. Například v tom, že než si vystaví svou síť, bude moci používat 3G a 4G sítě ostatních operátorů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 16 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 19 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánovčera v 10:41

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025
Načítání...