ČSOB klesl loni čistý zisk o deset procent na 15,8 miliardy korun

Čistý zisk skupiny ČSOB loni klesl o desetinu na 15,8 miliardy korun. Důvodem poklesu je vliv meziroční srovnávací základny kvůli mimořádným výnosům a nárůst investic. Celkový objem aktiv pod správou skupiny vzrostl meziročně o jedno procento na 204,5 miliardy korun.

„Rok 2018 byl pro naši skupinu rokem inovací. Podařilo se nám významně investovat do nových technologií,“ uvedl generální ředitel ČSOB John Hollows. Klienti mají zájem o novinky spojené s digitalizací bankovního sektoru, dodal. 

ČSOB patří mezi největší tuzemské banky. Objem úvěrů vzrostl meziročně o pět procent na 689 miliard korun, objem vkladů se zvýšil o šest procent na 868 miliard korun. Provozní výnosy zůstaly na stejné úrovni jako v předchozím roce, a to na 37,1 miliardy korun. Provozní náklady stouply o devět procent na 17,8 miliardy korun.

Důvodem poklesu zisku jsou nižší ostatní provozní výnosy ovlivněné mimořádnými výnosy v roce 2017. Šlo například o jednorázový výnos z vypořádání dřívějšího soudního sporu, pozitivní přecenění, prodej dluhopisů a výnosy spojené s ukončením kurzového závazku České národní banky a vyšší provozní náklady a ztráty ze znehodnocení. Čistý úrokový výnos stoupl meziročně o 15 procent na 26 miliard korun a čistý výnos z poplatků a provizí vzrostl meziročně o osm procent na osm miliard korun.

„Dividendová politika banky se nemění,“ řekl Hollows. Ta je podle něj součástí strategie KBC, která je připravena držet v bance potřebný kapitál pro zajištění jejího byznysu na lokálním trhu. Kapitálová přiměřenost banky loni mírně stoupla na 18 procent.

Podle Zprávy o činnosti ČSOB v 1. pololetí 2018 rozhodla belgická KBC loni v dubnu jako jediný akcionář, že ČSOB vyplatí jako dividendu celý nekonsolidovaný čistý zisk ČSOB 15,4 miliardy korun. Dividenda na jednu akcii tak činila 52,46 koruny.

Pokles zisků bank nesignalizuje podle Kovandy žádný systémový problém

Výsledky za loňský rok zveřejnily i některé další velké banky. Například Komerční bance loni klesl čistý zisk o 0,6 procenta na 14,8 miliardy korun. Bez započtení jednorázových položek, kam patří loňské vytvoření restrukturalizační rezervy a prodej budovy centrály v roce 2017, se zisk meziročně zvýšil o 5,8 procenta. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala loni čistý zisk 9,1 miliardy korun, což je meziroční růst o 24 procent. Monetě Money Bank loni vzrostl konsolidovaný čistý zisk o 7,1 procenta na 4,2 miliardy korun.

Pokles zisku ČSOB ani dalších bank podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy nesignalizuje systémový problém v tuzemské bankovní soustavě, nebo dokonce v české ekonomice jako celku. „Tuzemským bankám loni prospívalo intenzivní zvyšování základních úrokových sazeb České národní banky a naproti tomu jen velmi pozvolný růst úročení klientských vkladů,“ uvedl.

Skupina ČSOB měla ke konci loňského roku zhruba 3,6 milionu klientů. Do skupiny patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Factoring a Patria. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.