Německo popáté vykázalo přebytek rozpočtu. Tentokrát 287 miliard korun

Německý státní rozpočet loni skončil přebytkem 11,2 miliardy eur (287 miliard korun). Vyplývá to z předběžných údajů ministerstva financí. Jde už o pátý rozpočtový přebytek v řadě. Letos je stejně jako v předchozích letech plánován vyrovnaný rozpočet. V poslední době však přibývá signálů o zhoršující se kondici německého hospodářství. 

Továrna Porsche ve Stuttgartu
Zdroj: Reuters Autor: Ralph Orlowski

Za hlavní důvody výrazně přebytkového rozpočtu ministerstvo považuje solidní hospodářský růst, nízkou nezaměstnanost a také vyšší daňové příjmy a nižší výdaje, než jaké se očekávaly.

Zástupci vládních stran – konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) – už ale varují, že taková situace nemusí i vzhledem ke snižujícímu se hospodářskému růstu pokračovat. „Ta krásná doba, kdy stát vybíral vždy více peněz, než se čekalo, končí. Na to musíme být připraveni,“ poznamenal například rozpočtový expert SPD Johannes Kahrs.

Německá vláda počítá s tím, že letos bude hospodařit s balíkem 356,4 miliardy eur. Pro loňský rok byly příjmy i výdaje rozpočtu schváleny ve výši 343,6 miliardy eur.

Vyrovnané rozpočty mají pokračovat, ekonomika se ale zhoršuje

Tamní kabinet počítá s tím, že spolková republika bude mít vyrovnané rozpočty nejméně do roku 2022. Německo má přebytkové rozpočty od roku 2014, kdy se toho podařilo dosáhnout poprvé od roku 1969.

Rozpočtová situace se v posledních letech výrazně zlepšila i v České republice. Za rok 2016 dosáhla země poprvé po dlouhé době přebytku, a to 61,8 miliardy korun, předloni pak deficitu 6,2 miliardy korun. Loni hospodaření státu skončilo s přebytkem 2,9 miliardy korun.

Německá vláda očekává, že za celý loňský rok se hrubý domácí produkt zvýší o 1,7 procenta. Přední německé ekonomické instituty však čekají růst jen o 1,5 procenta. Předloni ekonomika vzrostla o 2,2 procenta, což bylo nejprudší tempo za šest let.

Průmyslová výroba v Německu se v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem propadla o 1,9 procenta, říjnový pokles po revizi činil 0,8 procenta. Oznámil to v prosinci spolkový statistický úřad. Výroba klesla už třetí měsíc za sebou, analytici přitom očekávali, že se za listopad zvýší.

Německo je nejvýznamnějším obchodním partnerem Česka, na jeho vývoji závisí mnoho tuzemských firem.