Čína, Indie či Egypt. Sedm rozvojových zemí pronikne do roku 2030 mezi desítku nejsilnějších ekonomik

Sedm zemí ze současného rozvojového světa se zřejmě do roku 2030 zařadí mezi deset největších ekonomik podle nominálního hrubého domácího produktu (HDP) založeného na paritě kupní síly. Čína by se měla stát světovou jedničkou do roku 2020 a do roku 2030 se na druhé místo dostane Indie. Nyní první Spojené státy tak budou až třetí. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi finanční společnosti Standard Chartered, kterou zveřejnila agentura Bloomberg.

Lidé míjejí sídlo čínské centrální banky v Pekingu
Zdroj: Reuters Autor: Jason Lee

Čína by měla pozici jedničky zaujmout už do roku 2020 a mezi pět největších ekonomik světa se má dostat rovněž Indonésie a Turecko. V první desítce bude ještě Brazílie, Egypt, Rusko, Japonsko a Německo. Z žebříčku tak vypadnou Británie, Francie, Itálie a Kanada.

Podíl Asie na globálním HDP, který loni vzrostl na 28 procent z 20 procent v roce 2010, se zřejmě do roku 2030 dál zvýší a dosáhne 35 procent. Bude tak stejně velký jako podíl eurozóny a Spojených států dohromady.

Ekonom Standard Chartered David Mann poznamenal, že dlouhodobá prognóza ukázala, že podíl zemí na světovém HDP by se měl nakonec shodovat s jejich podílem na celosvětovém počtu obyvatel, který sblíží výši HDP na hlavu mezi rozvinutými a rozvíjejícími se ekonomikami.

Pro globální ekonomiku se stane důležitá střední třída, která bude do roku 2020 tvořit většinu světové populace. Růst střední třídy povede urbanizace a vzdělání a mohl by pomoci zmírnit dopady rychlého stárnutí populace v mnoha ekonomikách, včetně Číny.

Indie potřebuje reformy 

Stárnutí populace bude mít ve většině zemí vliv na růst, ovšem ne u Indie. Ta má v tom výhodu, protože polovina populace země je mladší 25 let – a tak to má podle studie Charted notes zůstat. Předpokládá, že narůstající konzumní chování mladé generace podpoří celkovou indickou ekonomiku.

Na druhou stranu, velké zastoupení mladých lidí v populaci vede k masivní poptávce po vzdělávání. Studie konstatuje, že ve výrobě i službách musí být do roku 2030 vytvořeno zhruba 100 milionů nových pracovních míst. A aby toho bylo dosaženo, vláda potřebuje ukončit narůstající rozdíly v dovednostech, zvýšit počet zaměstnaných žen a liberalizovat pracovní zákony.

„Indie potřebuje každoročně trénovat s cílem připravit na práci zhruba 10 milionů lidí, ale v současnosti má kapacitu pro vzdělávání jen 4,5 milionu lidí,“ uvádí zpráva. A v zemi jsou rovněž žádoucí reformy, které by zvýšily výdaje na infrastrukturu a snížily rostoucí ekonomickou nerovnost v zemi.