Exšéf Nissanu Ghosn zůstává ve vazbě, soud ji prodloužil

Soud v Japonsku v neděli o deset dní prodloužil vazbu bývalému předsedovi správní rady automobilky Nissan Motor Carlosu Ghosnovi. Učinil tak na základě nového obvinění, podle nějž magnát přesunul soukromé investiční ztráty na automobilku Nissan, informovala agentura Reuters. Ghosn byl zatčen v listopadu kvůli podezření z dalších finančních deliktů.

Exšéf Nissanu Carlos Ghosn
Zdroj: Reuters Autor: Issei Kato

Prodloužení vazby dnes oznámil tokijský soud. Ghosn zůstane ve vazební věznici, kde je od svého prvního zadržení. V pátek byl na základě nového obvinění zatčen znovu. Původně měl být propuštěn, ale nové zadržení umožnilo prodloužit vazbu o 48 hodin až do rozhodnutí soudu o případném dalším prodloužení. Podle dnešního soudního výroku zůstane Ghosn za mřížemi do 1. ledna.

Prokuratura 10. prosince manažera obvinila, že v letech 2010 až 2015 přiznal o pět miliard jenů (zhruba miliardu korun) nižší příjmy. Je také podezříván, že příjmy podhodnocoval i v dalších letech – až do roku 2018 – a že firemní peníze Nissanu využíval pro osobní účely, mimo jiné na nákup několika luxusních bytů.

Žalobci chtěli, aby soud nechal Ghosna ve vazbě nejméně do konce roku, jenže na základě soudního rozhodnutí měl mít možnost vyjít na svobodu 21. prosince. Ten den bylo ale vzneseno nové obvinění ze zneužití důvěry. Ghosn podle něj přesunul soukromé investiční ztráty utrpěné v důsledku finanční krize z roku 2008 na automobilku Nissan. Šlo o 16,6 milionu dolarů (skoro 375 milionů korun).

Ghosnův právník Motonari Otsuru

Zdroj: Reuters
Autor: Issei Kato

Ghosnovi hrozí až deset let vězení nebo finanční trest deset milionů jenů (asi dva miliony korun), případně obojí. Termín zahájení procesu zatím není znám. Správní rada Nissanu Ghosna po jeho zadržení odvolala z funkce předsedy. Ghosn je však nadále předsedou správní rady i výkonným ředitelem ve francouzské automobilce Renault, se kterou tvoří Nissan alianci.

Zatčení bývalého předsedy společnosti Nissan přitahuje také pozornost na japonský systém trestního práva. Jak napsala agentura AP, obhájci lidských práv ho kritizují za to, že v němž neexistuje žádná presumpce neviny a obžalovaní mohou být drženi ve vazbě i několik měsíců před začátkem soudu.