Exšéf Nissanu zůstane ve vazbě, nově čelí obvinění ze zneužití důvěry

Japonské úřady mohou dále zadržovat bývalého předsedu správní rady automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna, jehož chtěl soud propustit z vazby. Prokuratura jej nově obvinila ze zneužití důvěry, což umožňuje prodloužit jeho zadržování o několik dní. Podle světových tiskových agentur o tom informovala japonská média.

Carlos Ghosn
Zdroj: Reuters Autor: Regis Duvignau

Ghosn byl zadržen 19. listopadu a čelí obvinění z finančních pochybení. Prokuratura tvrdí, že v letech 2011 až 2015 uvedl o polovinu nižší výši svých kompenzací, než bylo skutečných deset miliard jenů (dvě miliardy korun).

Podezřelý je z toho, že podhodnotil příjmy i v dalších letech, a to až do března 2018. Žalobci chtěli, aby jej soud nechal ve vazbě nejméně do konce roku, jenže na základě soudního rozhodnutí měl mít možnost vyjít na svobodu již v pátek.

Nové obvinění podle agentury AFP umožnilo jeho opětovné zatčení, které může trvat až 48 hodin, pokud soud nerozhodne o nové vazbě. Agentura Reuters píše až o desetidenním zatčení.

Podle japonské veřejnoprávní televize NHK prokurátoři nově viní Ghosna, že přesunul soukromé investiční ztráty v důsledku finanční krize z roku 2008 na automobilku Nissan. Mělo jít asi o 16,6 milionu dolarů (zhruba 374 milionů korun).

Podle japonské soukromé televize Asahi prokuratura hledala důkazy v Ghosnově tokijské rezidenci. Ghosnův rovněž zadržovaný blízký spolupracovník Greg Kelly by podle informací televize NHK nicméně mohl být propuštěn na kauci, pokud úřady schválí žádost jeho advokáta.

Japonský ministr spravedlnosti Takaši Jamašita se podle místních médií musel bránit kritice postupu úřadů v případu Ghosn. Ve vazbě jej sice mohou navštěvovat právníci i pracovníci ambasády, advokáti se ale nesmějí účastnit výslechů.

Až deset let za mřížemi

Toto je ale v Japonsku standard, stejně jako praxe nových obvinění a prodlužování vazby, připomněla agentura DPA a dodala, že termín začátku procesu zatím není znám. Ghosnovi hrozí až 10 let vězení, nebo finanční trest 10 milionů jenů (asi dva miliony korun), případně obojí.

Správní rada Nissanu Ghosna krátce po jeho zadržení odvolala z postu předsedy. Ghosn však nadále zastává funkce předsedy správní rady i výkonného ředitele ve francouzské automobilce Renault, se kterou tvoří Nissan alianci.

Renault v současnosti vlastní v Nissanu podíl přes 43 procent, zatímco Nissan má v Renaultu zhruba 15procentní podíl. Nissan rovněž vlastní zhruba třetinový podíl v Mitsubishi a má nad touto japonskou automobilkou faktickou kontrolu. Ghosnovo zadržení vyvolalo obavy ohledně budoucnosti aliance Renault-Nissan-Mitsubishi.