Zákon předpokládá celkové výdaje 1,505 bilionu a příjmy 1,465 bilionu korun. Výdaje rostou proti letošnímu schválenému rozpočtu téměř o 141 miliard a příjmy téměř o 151 miliard korun.
Prezident Zeman ve Sněmovně před prvním čtením návrh rozpočtu podpořil, ale měl k němu určité výhrady. Týkaly se nedostatečné výše investic a plýtvání. Kritizoval dotace na obnovitelné zdroje energie, nefunkční informační systémy, vysoký počet státních úředníků a výdaje na inkluzi ve školství.
Ve stejný den proběhla i dílčí hlasování o návrzích na přesun peněz uvnitř rozpočtu. Sněmovna tak přidala v rozpočtu 200 milionů korun na sociální služby podle návrhu Hany Aulické Jírovcové (KSČM). Razantnější navýšení požadované ODS, Piráty a KDU-ČSL odmítla. Poslanci také podpořili přesun 100 milionů korun z ochrany klimatu pro policisty a hasiče, jak navrhl Zdeněk Ondráček (KSČM).
Sněmovna dala i 600 milionů pro obce na opravy a stavby škol a nájemních bytů, jak chtěl rozpočtový výbor na návrh Miloslavy Vostré (KSČM). Na investice v sociálních službách putovalo o 327 milionů víc, podle požadavku rozpočtového výboru na návrh Romana Onderky (ČSSD).
Drtivá většina návrhů však byla odmítnuta. Poslaneckých návrhů na přesuny peněz se sešlo 113 v celkovém objemu 134 miliard korun.