Poslanci schválili návrh státního rozpočtu na rok 2019 se schodkem 40 miliard korun

Sněmovna schválila ve středu večer návrh státního rozpočtu na rok 2019 hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Rozpočet počítá se schodkem 40 miliard korun. Pro bylo 108 poslanců, proti 88. Schválený rozpočet nyní dostane k podpisu prezident republiky Miloš Zeman. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Poslanci schválili návrh rozpočtu

V rámci závěrečné fáze schvalování státního rozpočtu na rok 2019 proběhla ve středu v podvečer dílčí hlasování o návrzích na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Většina návrhů však byla zamítnuta. Předchozí debata pak byla vyplněna kritikou navrhovaného rozpočtu ze strany opozice.

Video Události
video

Události: Schválen státní rozpočet na rok 2019

Sněmovna tak přidala v rozpočtu 200 milionů korun na sociální služby podle návrhu Hany Aulické Jírovcové (KSČM). Razantnější navýšení požadované ODS, Piráty a KDU-ČSL odmítla. Poslanci také podpořili přesun 100 milionů korun z ochrany klimatu pro policisty a hasiče, jak navrhl Zdeněk Ondráček (KSČM). 

Sněmovna dala 600 milionů pro obce na opravy a stavby škol a nájemních bytů, jak chtěl rozpočtový výbor na návrh Miloslavy Vostré (KSČM). Na investice v sociálních službách putovalo o 327 milionů víc, podle požadavku rozpočtového výboru na návrh Romana Onderky (ČSSD).

Mnohem delší byl pak seznam zamítnutých návrhů. Například Piráti neuspěli s návrhem ušetřit v rozpočtu na příští rok skoro 11 miliard korun jejich přesunem z několika kapitol do vládní rezervy. Pirátovi Mikuláši Ferjenčíkovi pak poslanci zamítli návrh přidat v rozpočtu až miliardu korun soukromým a církevním školám na zvyšení platů učitelů.

Sněmovna v dílčím hlasování o rozpočtu také nepřesunula dvě miliardy korun z inkluze ve školách ve prospěch speciálních škol, jak chtěl Jan Hrnčíř z SPD. Poslanec Radovan Vích (SPD) neuspěl při hlasování o rozpočtu s návrhem více než miliardového přesunu v kapitole obrany, chtěl brát mj. ze zahraničních misí.

Sněmovna odmítla rovněž přidat čtyři miliardy korun na obranu například ze slev na jízdném, jak prosazovala Jana Černochová (ODS). Zdeněk Podal (SPD) ani Stanislav Blaha (ODS) neprosadili při hlasováních o rozpočtu navýšení sumy na lesní hospodářství kvůli kůrovcové kalamitě o 5,8 miliardy korun.

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) neprosadila rozpočtový převod ze slev na jízdném na příspěvky na péči a na rodičovské příspěvky. Jakub Janda (ODS) neuspěl se snahou snížit podporu organizacím, které se zabývají rovností žen a mužů. Na sociální práci v obcích nepůjde 200 milionů korun navíc, jak navrhovala Pavla Golasowská (KDU-ČSL). Neprošel ani návrh Věry Kovářové (STAN) a Pavla Žáčka (ODS) odebrat dotaci 6,3 milionu korun svazu bojovníků za svobodu. 

Poslaneckých návrhů na přesuny peněz se sešlo 113 v celkovém objemu 134 miliard korun.

Budoucnost neprojídáme, hájila návrh ministryně

Návrh státního rozpočtu na příští rok odráží vládní priority a je dobrý, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO). Odmítla výtky opozice o projídání budoucnosti nebo uplácení voličů. Řekla, že z národních zdrojů jde do investic téměř 80 miliard korun, nejvíce za posledních deset let. I s penězi z Evropské unie by podle ní měly investice dosáhnout asi 122 miliard korun.

Připomněla, že odhad příjmů návrhu rozpočtu na příští rok v diskusi nikdo nezpochybnil. Vychází konzervativně z makroekonomické predikce, kterou výbor pro rozpočtové prognózy ohodnotil jako realistickou. 

Video Události
video

Ministryně financí Schillerová o detailech rozpočtu

Několikrát reagovala na předchozí vystoupení bývalého ministra financí a současného šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. „Doby, kdy země měla špatné rozpočty, jsou naštěstí pryč, pane předsedo Kalousku“. Jemu klade za vinu i schodek 150 miliard korun v roce 2010 a nejvyšší zadlužení v historii země.

„Kdy jindy vyřešit dluhy minulosti, kdy jindy zvednout důchody, kdy jindy přidat na platech veřejného sektoru a ozbrojených složek než v době ekonomického růstu? Na to je nejvhodnější doba a musíme ty lidi zaplatit.“ 

Alena Schillerová

ministryně financí za ANO

Dotkla se i srovnání s Německem a Slovenskem, které mají mít vyrovnaný rozpočet na rozdíl od českého, který předpokládá schodek 40 miliard korun. „Slovensko i Německo mají horší stav veřejných financí než Česká republika,“ řekla. Deficit českého státního rozpočtu má být podle ní 0,7 procenta hrubého domácího produktu.

Kalousek: Stále rostou platy úředníků

Hlasovat by pro rozpočet měli vedle vládních ANO a ČSSD také poslanci KSČM, která kabinet v dolní komoře toleruje. Opozice návrhu vyčítá výši schodku a nesprávné nastavení priorit, například nedostatek peněz na investice a na vědu.

„Byl by to dobrý rozpočet, kdyby za rok přišel konec světa,“ prohlásil k navrhovanému rozpočtu ve sněmovně šéf poslanců  TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. A upozornil, že neustále klesá i poměr výdajů na vědu a výzkum k HDP, kdy i během krize se číslo blížilo k procentu, teď je však v návrhu jen 0,75 procent.

Pozastavil se také nad tím, že stále rostou platy úředníků, neivestiční nákupy a výdaje na sociální dávky. Za nesmyslné považuje také plošnou slevu na jízdném pro studenty a důchodce bez ohledu na jejich majetkové poměry a ze stejného důvodu i obědy ve školách zdarma. TOP O9 tak podle něho současný návrh rozpočtu rozhodně nepodpoří.

Video Zprávy ve 12
video

O rozpočtu ve sněmovně

„Návrh státního rozpočtu je mdlý, nevýrazný, bez ambicí, neobsahuje důležité priority a ještě k tomu je deficitní,“ napsal na sociálních sítích předseda ODS Petr Fiala. V rozpočtu se projevuje to, že vláda nemá ambici něco udělat a navíc ani neví, co by to mělo být.

Schodkový rozpočet je v současné hospodářské situaci špatným krokem, uvedl předseda SPD Tomio Okamura. Vláda podle něho plýtvá místo toho, aby šetřila, a snaží se z obyvatel „vytáhnout“ ještě další peníze. Stát podle Okamury potřebuje dietu. Ovšem nikoli na úkor důchodců a dalších potřebných, ale na úkor „všech pijavic a parazitů přisátých na státní rozpočet“, řekl.

Předseda poslanců STAN Jan Farský kritizoval slevy na jízdném pro děti a důchodce a úvahy o školních obědech pro děti zdarma, vláda si tím podle něho jen zajišťuje přízeň voličů.

„V infrastruktuře řešení vlády, které přináší je, že v kodrcavých vlacích a na rozbitých silnicích zlevní jízdné. Když sečtete tyto dvě kapitoly, obědy zdarma a doplácené jízdné, tak se dostanete hodně přes deset miliard. Bohatě by to stačilo na to, aby se učitelům už konečně přidalo natolik, aby se stali i skrz svoje ohodnocení prestižním zaměstnáním. Není to tak, že si za to koupíte svou popularitu příští rok, ale Česká republika by z toho měla příjmy za deset, patnáct let, a nastavíte prosperitu pro své děti. Tento rozpočet takový ale není. Rozpočtem prodáváte budoucnost České republiky,“ prohlásil na adresu vlády. 

Video Zprávy ve 12
video

Experti o návrhu státního rozpočtu

 „Já podpořím rozhodně všechny pozměňovací návrhy, které prošly a doporučil je rozpočtový výbor jako výbor garanční. A rozhodla jsem se podpořit ještě dva pozměňovací návrhy – jeden je poslankyně Aulické na přesun asi dvou set milionů na sociální služby a druhý je poslance Ondráčka, kdy jde o přesun asi sta milionů korun – 30 na policii a 70 pro Hasičský záchranný sbor,“ prohlásila při příchodu do budovy Schillerová.

„Pokud by se dokázal prosadit rozpočet, a já věřím, že to dnes skončí úspěšně,  s tak malými přesuny, protože si vemte, že máme 102 pozměnovacích návrhů za 144 miliard, a jestliže výsledkem by bylo něco kolem jedné miliardy přesunů, tak to považuji i ve srovnání s předchozími lety za úspěch,“ zdůraznila.   

Návrh rozpočtu předpokládá, že stát bude příští rok hospodařit se schodkem 40 miliard korun. Rozpočet schválený na letošek předpokládá deficit o deset miliard korun vyšší.

Celkové výdaje rozpočtu na příští rok mají být 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. Po státním rozpočtu bude sněmovna schvalovat rozpočty mimo jiné fondu dopravy a fondu bydlení nebo dotační programy v zemědělství.