
V OVM o dvojí kvalitě potravin
Ministr zemědělství Miroslav Toman (nestr. za ČSSD) v pořadu zdůraznil, že tato praxe se netýká českých producentů, ale značkových výrobců či nadnárodních firem. Ti si to podle něho nedovolí v zemích na západ od nás, kde mají svá sídla. „Naopak do nových zemí EU se snaží dodávat levnější výrobky s nižší kvalitou,“ řekl ministr.
Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy má mít český spotřebitel nárok, když si v tuzemsku kupuje zahraniční značku, aby si ji koupil stejně kvalitní, jako když si ji koupí třeba v Německu nebo ve Francii.
„Evropský parlament řekl, že praktiku dvojí kvality jako takovou odmítá a chce ji mít na černé listině směrnice o nekalých obchodních praktikách, která se v současnosti připravuje k revizi,“ řekla česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD).
Jourová k tomu v neděli v Otázkách Václava Moravce dodala, že snahou je, aby dvojí kvalita byla zakázána a zmizela z evropského trhu. „Pokud se objeví rozdíl (ve složení potraviny v různých státech), musí výrobce vysvětlovat, proč tomu tak je. On ponese důkazní břemeno,“ řekla.
Zdůraznila však, že Evropská komise už nyní zastává názor, že jde o postižitelné obchodní praktiky. Není tedy třeba čekat na dobu, až legislativa vstoupí v účinnost.
Toman podotkl, že čeští experti nyní při různých jednáních odmítají snahy rozmělňovat novou legislativu do dvojích chutí či do různých zvyků v různých zemích. „Pro nás je rozhodující obsah masa či ovocného koncentrátu,“ řekl. Za rozmělňováním stojí podle něho staré země EU, odkud pocházejí nadnárodní výrobci.
„Západeovropští výrobci proto tolik křičí, že u nás realizují výrazně vyšší marži. O tu přijdou,“ podotkl k tomu Prouza.
Také Jourová připustila, že jsou stále státy, které dvojí kvalitu zlehčují. „Je to tam, kde to spotřebitelé necítí jako problém, Německo, Dánsko či skandinávské země.“
Jourová, Toman i Prouza zdůraznili, že odstranění dvojí kvality nepovede ke zdražení výrobků prodávaných v Česku.
Zákaz papírových letáků se slevami?
Toman rovněž uvedl, že ministerstvo přemýšlí o zákazu papírových letáků s aktuální slevovou nabídkou obchodních řetězců. Tyto letáky nejsou podle něj pro řetězce ekonomické, ale také zatěžují životní prostředí. „Je to jedna z cest, o které se bavíme,“ uvedl.
Ministr se již dříve nechal slyšet, že by chtěl uzákonit, aby se potraviny v ČR nedaly prodávat za podnákladové ceny. Nechce však zrušit slevy jako takové. „To je standardní marketingová věc. Chceme ve slevách udělat pořádek, aby spotřebitel věděl cenu zboží, aby nedocházelo k plýtvání potravinami. Nechceme potraviny zdražovat.“ Podle něj ještě bude záležet na diskusi s obchodními řetězci.