Krtek skončil v čele Českých drah. Novým generálním ředitelem je Miroslav Kupec

Dozorčí rada Českých drah provedla výměnu ve vedení podniku. Pavla Krtka nahradil ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele Miroslav Kupec. Krtek však zůstal v představenstvu jako místopředseda. Rada ještě odvolala Martina Bělčíka a Ludvíka Urbana. Na dvě neobsazená místa bude vypsáno výběrové řízení. Odbory se změnami nesouhlasí.

Pavel Krtek
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Předsedou představenstva národního dopravce se po necelých čtyřech letech stává nová tvář. Krtek zastával funkci od listopadu 2014, kdy vystřídal Daniela Kurucze. Nový předseda Kupec se do představenstva Českých drah dostal z pozice vrchního přednosty pražského depa v prosinci 2016. Zaměstnancem podniku je ale Kupec už od roku 2013. Kupec dosud v Českých drahách zodpovídal za úsek techniky, servisu a majetku a tuto část bude prozatím řídit i nadále. Před příchodem do Českých drah působil ve vrcholových manažerských funkcích strojírenských firem, mimo jiné F. X. Meiller a ČKD Vagonka. 

Podle předsedy dozorčí rady Petra Moose z analýzy současného stavu podniku vyplynulo, že státní dopravce zaostává v procesu liberalizace za konkurencí, která díky tomu získává čím dál větší výhodu. „Věřím, že impulsem, který jsme dnes dali, jsme proces liberalizace rozhýbali, aby České dráhy byly úspěšným konkurentem na dopravním trhu,“ řekl.

Profil

Miroslav Kupec

Kupec po absolvování ČVUT nastoupil do Poldi Kladno, kde po dvouleté praxi působil jako vedoucí provozu. V roce 1990 vyhrál výběrové řízení na pozici generálního ředitele ČKD Slaný, později působil ve vrcholových manažerských funkcích strojírenských firem F. X. Meiller, Škoda Machine Tool a ČKD Vagonka. Mezi roky 2009 až 2013 podnikal, poté nastoupil do Českých drah, před zvolením do představenstva pracoval jako vrchní přednosta pražského depa. Ve vedení národního dopravce dostal na starosti správu majetku a servis železniční techniky.

„Souhlasím s názorem dozorčí rady Českých drah, že představenstvo je třeba doplnit o osoby s novými znalostmi a kompetencemi. Rozhodnutí ponechat ve vedení Ing. Krtka chápu jako potřebu zachovat kontinuitu a stabilitu vedení,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). 

Úplně v představenstvu skončili Martin Bělčík a Ludvík Urban. Podle serveru zdopravy.cz jsou odvolaní oba považováni za zástupce ČSSD. Noví členové představenstva by měli být známi v listopadu. Soutěže se budou moci zúčastnit i Bělčík a Urban. Moos zmínil, že noví členové by neměli pocházet z politického prostředí.

Petr Moos

Petr Moos

předseda dozorčí rady

„Dva, kteří by měli doplnit tým, by měli být vskutku odborníci, žádní političtí nominanti. A měli by to být odborníci z oblasti techniky a z oblasti vysoké ekonomiky.“

Petr Moos

předseda dozorčí rady

Odborům se naopak změny nelíbí. Místopředseda Odborového sdružení železničářů a jeden z členů rady Vladislav Vokoun ČTK řekl, že ani nynější jednání nepřesvědčilo odbory o nutnosti změn. Podle něj navíc není pro změny vhodný čas, protože podnik řeší nové smlouvy o regionální dopravě. Všichni tři zástupci odborů v radě proto hlasovali proti změnám.

Nejdřív došlo na dozorčí radu

Ministr podporoval personální změny ve společnosti už dříve. Jako první tak v červenci řídicí výbor Českých drah odvolal z devítičlenné dozorčí rady jejího předsedu Milana Ferance (ANO) a další čtyři členy. Novými členy rady se stali bývalý ministr dopravy Petr Moos, Karel Pospíšil z VUT Brno, Josef Kolář z Fakulty informačních technologií ČVUT, Lukáš Týfa z Fakulty dopravní ČVUT a ředitel kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny Jan Štrof. V srpnu si dozorčí rada za nového předsedu zvolila Moose.

Skupina Českých drah zaměstnává zhruba 23 400 lidí. Firmě v prvním pololetí klesl zisk na 262 milionů korun, což je meziročně o 275 milionů méně. Tržby skupiny se ale meziročně zvýšily zhruba o 618 milionů na 17,35 miliardy korun.