Účtenkovka už tolik netáhne, ale ministerstvo s ní nadále počítá

Státní loterie Účtenkovka, která má podpořit elektronickou evidenci tržeb, se blíží k prvnímu výročí svého spuštění. Hráčů ubývá, například posledního slosování se zúčastnilo o sto tisíc méně lidí než na začátku. Ministerstvo se ji však rozhodně nechystá zrušit. Naopak počítá s tím, že další chystaná fáze EET přispěje k oživení Účtenkovky. 

Video Události
video

Události: Účtenkovka má nadále důvěru ministerstva

Zákazníci nyní do státního registru nahlásí zhruba třináct milionů dokladů o zaplacení. Začínalo se na jedenácti, vrchol byl na šestnácti milionech účtenek. Někteří lidé jsou schopni vyplnit i tisíce formulářů. Rekordman odeslal dokonce šest tisíc účtenek. Pokud jednu zvládl za 20 vteřin, strávil tím víc než jeden den. 

Impulsem pro oživení Účtenkovky by mělo být podle ministerstva financí spuštění další fáze EET.  „Úvahy o zrušení Účtenkovky teď vůbec nejsou na stole, naopak my připravujeme další fázi EET, kdy nám do evidence spadne široký okruh dalších podnikatelů – a i to vidíme jako další možný impuls pro loterii,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

V červnu schválila vláda ministerstvu návrh novely o evidenci tržeb. V něm se mj. počítá s možností pro nejmenší podnikatele evidovat své tržby off-line či se snížením DPH na vodné, stočné, stravovací i odborné služby. Zároveň počítá s tím, že náběh 3. a 4. fáze EET (řemesníci a další služby), které zastavilo rozhodnutí Ústavního soudu, bude společný v jedné vlně. A to půl roku po platnosti zákona. 

„Pokud by zákon začal platit například v prosinci letošního roku, odstartovala by poslední vlna EET 1. července 2019. Přesný termín spuštění však bude samozřejmě záviset na délce legislativního procesu,“ uvedla již dříve ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO).  

Kontroly kvůli podnětům od zákazníků

Kontroly dodržování pravidel elektronické evidence tržeb pokračují. Například na jihu Moravy jsou prakticky denně v terénu desítky referentů finančních úřadů. Tam, kde dostanou účtenku a je bez problémů, se prodejci o kontrole ani nedozví.

Často však kontroloři vyrážejí kvůli podnětům od zákazníků. Je tomu tak v 70 procentech případů. Podněty od lidí chodí prakticky denně. 

Od zavedení EET udělal finanční úřad jen v Jihomoravském kraji už 13 tisíc kontrol a pochybení zjistil u každého pátého prodejce. „Tady se třeba jedná o prodejce ovoce a zeleniny a tento subjekt vůbec nevystavil účtenku,“ vypíchla jeden případ vedoucí Oddělení evidence tržeb Finačního úřadu pro Jihomoravský kraj Veronika Lukavcová. 

Někteří prodejci sice účtenku vystaví, ale není správná. To mnoho lidí zjistí právě v rámci soutěže Účtenkovka. Ta neplatnou účtenku označí červeně. Jedním z nejčastějších problémů je například to, že je pokladna nastavená o hodinu později a čas pak nesedí v zadání. 

„Účtenkovka má toleranci pouze tří minut, takže tuto účtenku by se vám nepodařilo ověřit,“ doplňuje Lukavcová. V takovém případě finanční úřady radí, aby lidé podezřelou účtenku poslali jako podnět právě jim.

Kontroly probíhají i na jiných místech republiky, referenti se vracejí také na místa, kde už prodejci chybovali.

Například téměř třetina obchodů a restaurací v Praze, jež dříve porušily předpisy o elektronické evidenci tržeb (EET), chybovala opět. Vyplývá to z kontroly Finanční správy, jejíž výsledky koncem srpna oznámila agentuře ČTK Radka Musilová z pražského finančního úřadu. Chybujícím podnikům hrozí až půlmilionová pokuta.

Pracovníci Finanční správy zkontrolovali stravovací a maloobchodní provozovny, které byly v minulosti pravomocně potrestány za porušení zákona o evidenci tržeb. V nich pak provedli 95 kontrolních nákupů. „Téměř ve třetině případů opětovně došlo k porušení zákona o EET a provozovatel neodeslal data o nákupu do systému evidence tržeb,“ sdělila Musilová.

Již jednou pokutovaní provozovatelé podniků se podle ní spoléhají na štěstí. „Akce ukázala, že potrestaní provozovatelé v mnoha případech naivně sází na to, že u nich znovu kontrola evidence tržeb již neproběhne,“ dodala.