Venkovských prodejen stále ubývá. Kraje vytahují miliony, aby je zachránily

V malých obcích ukončilo loni činnost 1082 venkovských prodejen. Trend zanikání malých obchodů tak zrychlil tempo, uvedla Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) s odkazem na výsledky šetření společnosti AC Nielsen. Některé kraje reagují na tento vývoj grantovými programy na podporu venkovských prodejen.

Video Události
video

Události: Miliony pro malé prodejny

Nový grantový program na podporu venkovských prodejen vypsal například Kraj Vysočina. Loni vzbudila tato iniciativa velký zájem a dva miliony korun vyčleněné na dotace nestačily. Peníze tehdy vyšly na 55 z 91 žadatelů. Letos proto Vysočina zdvojnásobila částku a mohla by uspokojit žádosti i více než stovky obcí. 

Lidé v Markvarticích nedají na svůj koloniál na okraji jihlavského okresu dopustit. Oceňují možnost si nakoupit i prohodit pár slov, když se sejde víc lidí.  

„Pro mnohé občany je to jediný způsob, jak docílit nějakého sociálního kontaktu během dne. To znamená setkat se s ostatními lidmi, popovídat si, zjistit, co je nového. I to je smysl toho, proč kraj tyto prodejny podporuje,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Pavel Pacal (Starostové pro Vysočinu). 

V minulosti zdejší obchod opustila Jednota, po ní se tu nedařilo ani drobným živnostníkům. Provoz proto musela převzít obec a krajské dotace vítá.

Řešení hledají i na západě Čech

Smířit se s koncem prodělečných obchodů nechce ani Západočeské konzumní družstvo Sušice. Mezi svými 75 prodejnami zavedlo takzvané prodavače-střídače, kteří zaskakují na více místech. Například Simona Jandová nyní denně pendluje mezi Sušicí a Velkým Borem. „Dokud se nenajde nějaká stálá síla, tak tady budu fungovat. Jinak by se ten obchod musel zavřít.“

Plzeňský kraj vyhlásil nový dotační titul na zachování prodejen v malých obcích. Celkem vydá tři miliony korun, do 50 tisíc korun na jeden kamenný nebo pojízdný obchod. Cílem je omezit rušení prodejen v malých obcích do 250, respektive 500 obyvatel. Obce mohou podle agentury ČTK žádat o peníze od 23. dubna do 23. května.

Minulá vláda loni v červnu schválila plány na podporu obslužnosti venkova, pomoci by mohl prodej potravin v partnerských pobočkách pošty nebo lepší internet. Prodej potravin v malých obcích by se pak mohl podle tehdejšího návrhu ministerstva zemědělství označit za veřejnou službu, která by měla nárok na veřejnou podporu.

Otázkou však nyní je, jak se k plánu postaví nová vláda. Podle původního návrhu ministerstva by za splnění některých podmínek bylo možné označit zajištění potravinové obslužnosti v obcích pod 1000 obyvatel za veřejnou službu.