Uber cukr, nebo zaplať daň. Británie se pustila do výrobců slazených nápojů

7 minut
Británie zavedla daň na slazené nápoje. Někteří mění receptury
Zdroj: ČT24

Velká Británie bojuje s epidemií obezity obyvatel omezením cukru. Začátkem dubna tak začala platit zvláštní daň na slazené nápoje. Výrobce, který překročí stanovené limity, ji odvede do státní pokladny. Z těchto peněz se budou financovat sportovní aktivity a stravování pro děti.

Pro objem cukru v pití teď platí v Británii hranice maximálně 5 gramů (odpovídá zhruba jedné kostce cukru) na 100 ml nápoje. U nápoje, který tento limit překročí, se zvýší jeho cena o 18 pencí na litr. Při víc než osmi gramech pak vyskočí až na 24 pencí, což je v přepočtu skoro 7 korun. Zdanění se podle webu The Telegraph netýká čistých ovocných džusů a mléčných nápojů. 

„Věříme, že dojde ke změně a do nápojů se bude přidávat méně cukru. Jinak se to odrazí v jejich ceně,“ uvedla Deborah Shiptonová ze zdravotnické organizace NHS Health Scotland.

Boj s obezitou a závislostí na cukru se odráží i na oranžové limonádě Irn-Bru, národním nápoji Skotska, který se v Glasgow stáčí už přes sto let. Jeho sladkost ale výrobce musel zredukovat na polovinu, aby se vyhnul nové dani.

Složení nealkoholických nápojů změnila v posledních dvou letech polovina výrobců v Británii. Odhadované výnosy z nové daně ve výši 520 milionů liber tím srazili na polovinu. Peníze půjdou na zdravější stravování ve školách a podporu sportu. Další zbraň proti obezitě, kterou trpí 60 procent obyvatel, a nadváhu má každý čtvrtý.

Někteří ale třeba zásah do tradiční receptury Irn-Bru odmítají a chtějí bránit skotský drink, který se už ve světě proslavil podobně jako jejich whisky. Internetovou petici podepsalo už víc než 50 tisíc lidí. Ryan Allen, který se řadí mezi odpůrce změny, považuje nápoj za skotské dědictví. Sám si schovává poslední zásoby podle původního receptu.

Britské království není první

Cukrovou daň pro nápoje už v minulosti zavedli ve Francii, Norsku nebo v Mexiku. Spotřeba slazených nápojů tam klesla zhruba o 10 procent.

V roce 2016 ji zavedlo i několik amerických měst v Kalifornii. Akcie Coca-Coly si vzápětí odepsaly dvě procenta. V litru limonády, kterou propaguje masivní celosvětová kampaň, je rozpuštěno 26 kostek cukru.

Přesto jeho podíl firma ani teď v Británii nesníží. Zmenšila jen lahve na jeden a půl litru a zdražila je v přepočtu o téměř šest korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Tuzemské firmy chtějí posílit vazby v západní Africe, region navštívil Pavel

České firmy chtějí obnovit své projekty v Ghaně. Většinu z nich před třemi lety zastavila finanční krize a platební neschopnost západoafrického státu. Zajímají se o výstavbu mostů a nemocnic nebo spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti. Pomoci k novým vazbám má také cesta prezidenta Petra Pavla, který navštívil i Mauritánii a tamní českou jednotku.
před 37 mminutami

Americké akcie odstartovaly vzestupem, pak začaly znovu padat

Americké akciové burzy kolem 19:30 středoevropského času ztratily většinu úterních zisků a pohybovaly se kolem nuly. Po začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně smazávaly rozsáhlé ztráty, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.
16:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Evropské akcie posílily, zpevnily i burzy v Asii

Evropské akcie v úterý posílily, smazaly však pouze část ztrát z posledních dnů. Na trhu stále přetrvávají obavy z důsledků cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
včeraAktualizovánovčera v 21:00

Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.
včeraAktualizovánovčera v 19:27

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
včera v 14:10

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
včeraAktualizovánovčera v 11:08
Načítání...