Křetínský se zbavuje podílu v maďarské energetické firmě Mátrai Erömü. Koupí ho Orbánův kamarád

Maďarská společnost Opus Global s vazbami na premiéra Viktora Orbána převezme kontrolu nad domácím energetickým kolosem Mátrai Erömü. Cestu jí k tomu otevřel český partner Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského, od kterého odkoupí podíl ve firmě, jež má nad Mátrai kontrolu. Významná energetická společnost v Maďarsku vlastní a provozuje druhou největší elektrárnu, největší solární park a dva povrchové lignitové doly.

Daniel Křetínský
Zdroj: ČTK Autor: Zlatohlávek Robert

Společnosti Opus a EPH minulý týden oznámily, že získaly ve firmě Mátrai Erömü podíl 72,66 procenta prostřednictvím společného podniku Matra Energy Holding. V něm každá z nich vlastní polovinu. Podíl v Mátrai koupila Matra od d německých společností RWE a EnBW. Dohoda o koupi byla ohlášena již v prosinci loňského roku, letos v únoru pak transakce získala povolení od Evropské komise.

Proměny vlastnické struktury v maďarském energetickém kolosu ale pokračují. Společnost Opus totiž v pondělí uvedla, že podíl EPH ve společném podniku ve dvou krocích převezme. V prvním kroku získá podíl 35 procent a ve druhém kroku, který se uskuteční 20. června 2019, převezme zbývajících patnáct procent.

Podíl koupí přítel maďarského premiéra Mészáros

Firmu Opus Global vlastní maďarský investor Lörinc Mészáros. Ten v rozhovoru  zveřejněném v úterním vydání regionálního deníku Heves Megyei Hírlap nastínil plány na rozvoj společnosti Mátrai Erömü, včetně možného rozšíření elektrárny o nový blok. Upozornil, že EPH plánoval „klasickou“ reorganizaci, která by zahrnovala propouštění zaměstnanců či uzavření některých bloků elektrárny.

„Nechtěl jsem vstoupit do takovýchto jednání a propůjčit své jméno variantám, ve kterých by se byť jen hovořilo o propouštění,“ dodal.

Mészáros je podle agentury Reuters přítelem maďarského premiéra Viktora Orbána, který se už delší dobu snaží vymanit maďarský energetický sektor z područí zahraničních firem.

EPH je přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii a Maďarsku. Většinovým vlastníkem holdingu je podnikatel Daniel Křetínský.