Růst cen v únoru překvapivě zpomalil, potraviny zlevnily. Zdražují dovolené

Spotřebitelské ceny v únoru meziročně vzrostly o 1,8 procenta, což je o 0,4 procentního bodu méně než v lednu a nejméně od listopadu 2016. Informoval o tom Český statistický úřad. Meziroční inflace tak zpomalila čtvrtý měsíc za sebou. Únorový pokles inflace analytiky překvapil a oslabil i kurz koruny.

Na vývoji se podepsalo mimo jiné zlevnění potravin a telefonních služeb, méně zdražoval alkohol. V meziměsíčním srovnání se úroveň spotřebitelských cen nezměnila.

Zatímco ceny běžných potravin, jako je mléko, vejce či sýry i další potraviny oproti lednu zlevnily, naopak podle vývoje cen si lidé připlatí třeba za dovolenou. 

Video Hlavní ekonom ING Jakub Seidler k růstu mezd a inflaci
video

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler k růstu mezd a inflaci

Zdroj: ČT24

„Trend poklesu inflace se v únoru ještě zrychlil, a znamenal tak pro trh určité překvapení. Meziroční inflace se ocitla pod dvěma procenty poprvé od předloňského listopadu,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Meziroční inflace zpomalila čtvrtý měsíc za sebou, meziměsíčně pak stagnovala. Spotřebitelské ceny v únoru podle v pátek zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně vzrostly o 1,8 procenta, tedy o 0,4 procentního bodu méně než v lednu a nejméně od listopadu 2016. Zpomalení meziroční inflace očekávali i analytici, pokles ale odhadovali v průměru na dvě procenta. 

Meziroční změny v cenách v únoru 2018
Zdroj: ČSÚ

V dalších měsících by se však růst cen měl vrátit k dvouprocentnímu cíli České národní banky, shodli se analytici. Nižší inflace podle nich vyvolává obavy z odložení zvýšení sazeb centrální banky.

Zpomalení cenového růstu bylo na jedné straně důsledkem vyššího růstu cen potravin, pohonných hmot a restauračních služeb z období před rokem. „Na druhé straně se ovšem přidal čerstvý pokles cen potravin a také alkoholických nápojů,“ dodal Rožumberský.

„Míra inflace v únoru zaostala za očekáváním trhu, který počítal s mírou inflace dvě procenta,“ souhlasil analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Ještě více však inflace zaostala za očekáváním ČNB, která v aktuální prognóze předpokládala její míru na úrovni 2,2 procenta. Zpomalování tempa inflace bylo očekávatelné, překvapivá je však razance tohoto zpomalování, podotkl.

Inflaci potáhne vzhůru spotřeba domácností a růst mezd

Analytik ING Bank Jakub Seidler odhadl, že v následujících měsících by se měla inflace opět vrátit k dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Hlavním proinflačním faktorem v letošním roce bude spotřeba domácností a růst mezd, které na konci loňského roku historicky poprvé překonaly hranici 30 tisíc korun.

„V letošním roce by měla dynamika mezd dále zrychlit, čemuž pomůže přehřívající se trh práce a nedostatek vhodné pracovní síly spojený se sílícím tlakem odborů. Inflace dosáhla svého vrcholu loni v říjnu 2,9 procenta a od té doby postupně zpomaluje,“ doplnil Kovanda.

„Inflace se nachází pod inflačním cílem ČNB, únorová data o vývoji spotřebitelských cen tak mohou centrální bankéře utvrdit v názoru, že s dalším zvýšením úrokových sazeb není třeba spěchat,“ uvedl analytik Generali Investements Radomír Jáč. Osobně pro letošní rok očekává ještě jedno zvýšení sazeb ČNB, a to nejspíše na srpnovém zasedání bankovní rady, samotná inflace ale podle něj po zvyšování úroků momentálně nevolá.

„Série dobrých makroekonomických čísel přicházejících z ČR i z celé EU nepřerušila ani data o inflaci,“ řekl analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník. S výjimkou trhu práce a nemovitostí představuje podle něj zatím zpevňování koruny a možnost uspokojení poptávky dovozem zjevně dostatečnou brzdu inflačním tlakům. Dává to prostor, aby ČNB postupovala při zvedání základních úrokových sazeb bez výrazných skoků, a pozorovala, co budou dělat kolegové v Evropské centrální bance, poznamenal.

Koruna na v pátek zveřejněné statistiky reagovala oslabením, když převládla nespokojenost s aktuálními inflačními čísly, upozornil analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Investoři tak podle něj sdílejí obavy, že by centrální banka mohla držet sazby nějaký čas beze změny. „Její kurz se dostal dokonce na 25,48 Kč za euro, když oslabil o šest haléřů,“ uvedl.