Růst cen v únoru překvapivě zpomalil, potraviny zlevnily. Zdražují dovolené

Spotřebitelské ceny v únoru meziročně vzrostly o 1,8 procenta, což je o 0,4 procentního bodu méně než v lednu a nejméně od listopadu 2016. Informoval o tom Český statistický úřad. Meziroční inflace tak zpomalila čtvrtý měsíc za sebou. Únorový pokles inflace analytiky překvapil a oslabil i kurz koruny.

Na vývoji se podepsalo mimo jiné zlevnění potravin a telefonních služeb, méně zdražoval alkohol. V meziměsíčním srovnání se úroveň spotřebitelských cen nezměnila.

Zatímco ceny běžných potravin, jako je mléko, vejce či sýry i další potraviny oproti lednu zlevnily, naopak podle vývoje cen si lidé připlatí třeba za dovolenou. 

7 minut
Hlavní ekonom ING Jakub Seidler k růstu mezd a inflaci
Zdroj: ČT24

„Trend poklesu inflace se v únoru ještě zrychlil, a znamenal tak pro trh určité překvapení. Meziroční inflace se ocitla pod dvěma procenty poprvé od předloňského listopadu,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Meziroční inflace zpomalila čtvrtý měsíc za sebou, meziměsíčně pak stagnovala. Spotřebitelské ceny v únoru podle v pátek zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně vzrostly o 1,8 procenta, tedy o 0,4 procentního bodu méně než v lednu a nejméně od listopadu 2016. Zpomalení meziroční inflace očekávali i analytici, pokles ale odhadovali v průměru na dvě procenta. 

Meziroční změny v cenách v únoru 2018
Zdroj: ČSÚ

V dalších měsících by se však růst cen měl vrátit k dvouprocentnímu cíli České národní banky, shodli se analytici. Nižší inflace podle nich vyvolává obavy z odložení zvýšení sazeb centrální banky.

Zpomalení cenového růstu bylo na jedné straně důsledkem vyššího růstu cen potravin, pohonných hmot a restauračních služeb z období před rokem. „Na druhé straně se ovšem přidal čerstvý pokles cen potravin a také alkoholických nápojů,“ dodal Rožumberský.

„Míra inflace v únoru zaostala za očekáváním trhu, který počítal s mírou inflace dvě procenta,“ souhlasil analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Ještě více však inflace zaostala za očekáváním ČNB, která v aktuální prognóze předpokládala její míru na úrovni 2,2 procenta. Zpomalování tempa inflace bylo očekávatelné, překvapivá je však razance tohoto zpomalování, podotkl.

Inflaci potáhne vzhůru spotřeba domácností a růst mezd

Analytik ING Bank Jakub Seidler odhadl, že v následujících měsících by se měla inflace opět vrátit k dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Hlavním proinflačním faktorem v letošním roce bude spotřeba domácností a růst mezd, které na konci loňského roku historicky poprvé překonaly hranici 30 tisíc korun.

„V letošním roce by měla dynamika mezd dále zrychlit, čemuž pomůže přehřívající se trh práce a nedostatek vhodné pracovní síly spojený se sílícím tlakem odborů. Inflace dosáhla svého vrcholu loni v říjnu 2,9 procenta a od té doby postupně zpomaluje,“ doplnil Kovanda.

„Inflace se nachází pod inflačním cílem ČNB, únorová data o vývoji spotřebitelských cen tak mohou centrální bankéře utvrdit v názoru, že s dalším zvýšením úrokových sazeb není třeba spěchat,“ uvedl analytik Generali Investements Radomír Jáč. Osobně pro letošní rok očekává ještě jedno zvýšení sazeb ČNB, a to nejspíše na srpnovém zasedání bankovní rady, samotná inflace ale podle něj po zvyšování úroků momentálně nevolá.

„Série dobrých makroekonomických čísel přicházejících z ČR i z celé EU nepřerušila ani data o inflaci,“ řekl analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník. S výjimkou trhu práce a nemovitostí představuje podle něj zatím zpevňování koruny a možnost uspokojení poptávky dovozem zjevně dostatečnou brzdu inflačním tlakům. Dává to prostor, aby ČNB postupovala při zvedání základních úrokových sazeb bez výrazných skoků, a pozorovala, co budou dělat kolegové v Evropské centrální bance, poznamenal.

Koruna na v pátek zveřejněné statistiky reagovala oslabením, když převládla nespokojenost s aktuálními inflačními čísly, upozornil analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Investoři tak podle něj sdílejí obavy, že by centrální banka mohla držet sazby nějaký čas beze změny. „Její kurz se dostal dokonce na 25,48 Kč za euro, když oslabil o šest haléřů,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vysoké školy dostanou miliardy na navýšení počtu studentů zdravotnických oborů

Vláda ve středu schválila vysokým školám 12,8 miliardy korun na navýšení počtu studentů zdravotnických nelékařských oborů na období dvanácti let. Do roku 2037 by tak mělo přibýt více než 22 tisíc absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS).
14:49Aktualizovánopřed 12 mminutami

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů vedených Michaelem Canovem (SLK) na zrušení některých částí vládního konsolidačního balíčku. Senátoři napadli pět částí, které podle nich nesměřují ke konsolidaci či porušují pravidla legislativního procesu, protože jde o takzvané přílepky. Kritizovali i zrušení třicetiprocentního podílu na výnosu z internetových a nelegálních hazardních her s tím, že porušuje právo obcí na samosprávu. Jejich argumenty ale ÚS nevyslyšel.
10:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Valorizace penzí kompenzuje růst cen, říká Jurečka. Juchelka kritizuje její úpravu

Zvýšení důchodů plně kompenzuje zdražování, protože se valorizuje o inflační nárůst, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v debatě o výši penzí a jejich růstu. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Aleše Juchelky (ANO) je ale zároveň nárůst jen o jednu třetinu růstu reálných mezd nedostačující, dříve šlo o polovinu. V Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou hosté hovořili také o důchodové reformě a nezaměstnanosti.
před 5 hhodinami

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 10 hhodinami

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
před 20 hhodinami

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
včera v 16:00

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
včera v 14:57

EU schválila vstup Bulharska do eurozóny

Členské státy EU prostřednictvím ministrů financí v Bruselu definitivně schválily vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026. Dříve v úterý ho drtivou většinou podpořili poslanci Evropského parlamentu (EP). Evropská komise už na začátku června zveřejnila takzvanou konvergenční zprávu, ve které dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od příštího roku začít používat euro. Eurozóna se tak rozšíří na 21 zemí.
včeraAktualizovánovčera v 14:24
Načítání...