Rychlý internet i pro venkov. Stát se snaží dostat dobré připojení i na „bílá místa“

3 minuty
Události ČT: Peníze na rychlý internet pro venkov
Zdroj: ČT24

Stát hledá řešení, jak pokrýt celou republiku vysokorychlostním internetem. Nedostatečné připojení je totiž podle ministerstva zemědělství také jedním z důvodů vylidňování venkova. Z evropských fondů přitom poskytovatelé mohou na tyto investice do konce září žádat o 11,5 miliardy korun, zatím ale není zájem. Cílem jsou takzvaná bílá místa, kde je bez přípojky k rychlému internetu více než polovina budov.

Ve Středočeském kraji je bez vysokorychlostního internetu skoro 60 tisíc lidí. Žijí v místech, kde chybí potřebná infrastruktura. Jde o odlehlé obce a osady například na Mladoboleslavsku nebo Kolínsku, kam se zavedení rychlého internetu zatím neplánovalo.

Krajský radní pro regionální rozvoj Věslav Michalik (STAN) míní, že dobré připojení na internet je klíčovou záležitostí pro další rozvoj kraje, podobně jako v historii umožnila rozmach průmyslu výstavba železnic.

V celé republice přitom má potíže s přístupem k internetu minimálně dalších sto tisíc lidí. „Na základě poznatků z praxe jsem otevřel jednání, zdali když například děláme investice do vodovodů a kanalizací, by mohl být také položen optický kabel,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podobný přístup navrhuje i Michalik.

O miliardy z dotací zatím není zájem

Už v červnu také vláda zaúkolovala ministra průmyslu, aby zjistil další možnosti podpory. Kromě druhého kola současné miliardové dotační výzvy z evropských fondů ale nic dalšího neplánuje.

„Zatím nemáme přihlášeného žádného zájemce, ale z naší zkušenosti vyplývá, že při projektech tohoto rozsahu a obtížnosti zájemci podávají přihlášky až s blížícím se koncem,“ uvedl mluvčí ministerstvo průmyslu a obchodu František Kotrba.

Podle firem, na které výzva míří, ale evropské peníze nejspíš zůstanou nevyužité. „Je tam velké riziko, do konce dotačního období zbývají dva roky,“ podotkl prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu Jakub Rejzek. „Je příliš krátké období na příliš velký objem investičních prostředků,“ dodal.

Potíže může přinést také stížnost největšího tuzemského vlastníka telekomunikačních sítí CETIN a operátorů sdružených v ISP Allianci, kterou směřovali na Evropskou komisi kvůli vypsané dotační výzvě. Podle firem může jít o nedovolenou podporu a není tak jisté, zda případní žadatelé dotaci nakonec obdrží. EK podle informací ČTK již začala program prověřovat a zaslala dotazy ministerstvu průmyslu.

ISP Alliance podle mluvčího Rostislava Kocmana kritizuje zejména fakt, že mapy takzvaných bílých míst, ve kterých je bez přípojky k rychlému internetu polovina a více budov a na jejichž pokrytí je možné dotace čerpat, vycházejí z dat za rok 2015, ale stavět se začne nejdříve v roce 2018. Mezitím bylo postaveno několik tisíc přípojek, které nebyly v mapách zaneseny, takže dotacemi mohou být tyto investice ohroženy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 2 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 5 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 13 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...