Američané chtějí zatknout pětici bývalých manažerů Volkswagenu za emisní podvody

Spojené státy vydaly mezinárodní zatykač na pět bývalých manažerů německé automobilky Volkswagen v souvislosti s jejím emisním skandálem, jsou mezi nimi i pomocníci bývalého nejvyššího šéfa koncernu Martina Winterkorna. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zprávu německého listu Süddeutsche Zeitung.

Pětice bývalých manažerů a vývojářů, včetně dvou pomocníků bývalého ředitele VW Martina Winterkorna, je americkými úřady obviněna ze zločinného spolčení a porušování amerických předpisů o ochraně životního prostředí, uvedl list. Mluvčí VW informaci odmítl komentovat.

Šestý z nich, bývalý manažer VW Oliver Schmidt, byl zatčen v Miami v únoru, když se chystal odletět do Německa.

Německé úřady pravděpodobně pětici obviněných do USA nevydají, píše list. Podle ústavy mohou být němečtí občané vydáni pouze do jiných zemí Evropské unie nebo mezinárodnímu soudu. Kdyby však z Německa vycestovali, riskují, že budou do Spojených států vydáni třetí zemí.

Volkswagen v září 2015 v USA přiznal, že po celém světě instaloval do zhruba 11 milionů naftových automobilů software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku.

Martin Winterkorn
Zdroj: Reuters
Autor: Wolfgang Rattay