
Den daňové svobody
V loňském roce připadal v Česku tento den na 2. června, došlo tak k jeho posunu o čtyři dny. V rámci Evropské unie jde o třetí nejlepší výsledek. Za dobu sledování přinesl ukazatel nejhorší výsledek v roce 2010, kdy Den daňové svobody připadl na 18. června. Od té doby se pak začal s výjimkou roku 2013 každoročně zlepšovat.
„Jde o jednoduchou popularizaci daňové zátěže.“
David Marek
Nejlépe si v celosvětovém srovnání vede Irsko, kde byl Dnem daňové svobody 20. duben. Na druhém místě je pak Jižní Korea s 26. dubnem. Nejpozději bude tento den ve Finsku (28. července, loni dokonce v srpnu) a Francii (25. července). Průměr eurozóny je 24. června. „Země eurozóny tak musí vydělávat na své vlády a veřejné výdaje déle,“ podotkl ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal.
Různé metodiky výpočtu, den daňové svobody může být i později
Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

Ekonom Marek: Jde o jednoduchou popularizaci daňové zátěže
Podle výpočtů společnosti Deloitte, která využívá jiné metodiky, připadne den daňové svobody letos na 17. června, stejně jako loni. Hlavní ekonom Deloitte David Marek vysvětlil, že sledují poměr čistého národního důchodu a celkových zaplacených daní.