Temelín se vrací do provozu. Spuštěný druhý blok začne vyrábět v týdnu

Personál Jaderné elektrárny Temelín v půl čtvrté ráno nastartoval reaktor druhého bloku. Elektřinu by měl tento blok začít do distribuční sítě dodávat v příštím týdnu, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. První blok je stále odstaven.

Temelín od 26. srpna nevyrábí elektrický proud. Kvůli naplánované výměně paliva byl totiž tehdy odstaven i první blok jaderné elektrárny. Reaktor je demontován a z jeho aktivní zóny je vyváženo palivo, uvedl mluvčí Temelína Marek Sviták. Provozovatel elektrárny, společnost ČEZ, chybějící výkon pokrývá jinými zdroji.

V příštím týdnu by ale aktuálně zprovozněný druhý blok měl začít opět vyrábět. Tento blok Temelína odstavili 3. června. Původně měl být jeho reaktor spuštěn už tento týden ve čtvrtek, zdržení způsobila oprava pojistného ventilu v nejaderné části elektrárny. Výroba elektřiny by v tomto bloku měla být obnovena během několika dnů. „Záležet bude na průběhu a výsledcích testů během najíždění bloku,“ řekl Sviták.

Nyní se dělají fyzikální testy, jimiž podle mluvčího energetici kupříkladu ověří správnost zavezení paliva do reaktoru a účinnost regulačních tyčí. Po jejich dokončení začne provozní personál zvyšovat výkon reaktoru.

„Výkon řídíme změnou koncentrace kyseliny borité ve vodě primárního okruhu,“ uvedl Sviták. Než se reaktor dostane na 30 procent výkonu, vyváží personál turbínu a sérií testů prověří chování aktivní zóny reaktoru. K přenosové soustavě bude blok připojen, až výkon jeho reaktoru stoupne zhruba na 40 procent.

Jaderná elektrárna Temelín má instalovaný výkon obou bloků 2160 megawattů. Za minulý rok vyrobila 14,23 terawatthodiny (TWh) elektřiny a od začátku letošního roku zatím dodala do sítě 10,025 TWh. Temelín vyrobil první elektřinu v prosinci 2000. Starší česká jaderná elektrárna Dukovany má čtyři reaktorové bloky s celkovým instalovaným výkonem 2040 MW.