Erste vykázala rekordní zisk, dařilo se i České spořitelně

Čistý zisk rakouské finanční skupiny Erste Group, která ovládá Českou spořitelnu, v prvním pololetí meziročně stoupl o více než 70 procent na 841,7 milionu eur (téměř 23 miliard korun). Podle společnosti se jedná nejlepší pololetní výsledek v její historii.

V samotném druhém čtvrtletí se čistý zisk více než zdvojnásobil na 567 milionů eur. K růstu zisku přispěly zlepšené podnikatelské podmínky ve střední a východní Evropě a jednorázový příjem z prodeje podílu ve firmě VISA Europe, napsala agentura Reuters.

„S potěšením oznamujeme, že jsme se ziskem přesahujícím 800 milionů eur dosáhli nejlepšího pololetního výsledku v historii naší společnosti,“ uvedl generální ředitel Erste Andreas Treichl. Poukázal rovněž na výrazný pokles objemu rizikových úvěrů. Zároveň však upozornil na negativní důsledky nízkých úrokových sazeb Evropské centrální banky.

„Pozitivní zprávou je pokračující rychlý růst kapitálové přiměřenosti, což společnosti umožní udržet i růst dividendy. Objem úvěrů rostl mírně rychleji, než se očekávalo,“ komentoval výsledky Václav Kmínek z Patria Research. Tržní reakce tak bude podle něj mírně pozitivní. Akcie Erste ma pražské burze před 11:30 rostly o 1,43 procenta na 639 korun.

Společnost Erste také v pátek předpověděla, že růst reálného hrubého domácího produktu na všech hlavních trzích ve střední a východní Evropě, včetně Rakouska, se letos bude pohybovat v rozmezí od 1,4 do 4,1 procenta. Podporovat by ho měla hlavně silná domácí poptávka.

České spořitelně v prvním pololetí konsolidovaný čistý zisk stoupl meziročně o 12,5 procent na 8,2 miliardy korun. Kladně to ovlivnil růst úvěrů a výnos z prodeje podílu ve Visa Europe. 

„S finančními i obchodními výsledky jsme velmi spokojeni. Velkou radost nám dělá růst úvěrů ve všech klíčových segmentech, který ukazuje, že se české ekonomice daří a domácnosti a firmy v ní mají důvěru. Hlavním tahounem tohoto růstu byly především nové hypoteční úvěry v objemu přesahujícím 25 miliard Kč za první pololetí 2016, což znamená historicky nejsilnější první pololetí,“ uvedl Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Provozní zisk se snížil 

Provozní zisk České spořitelny v porovnání s loňským pololetím ale klesl o 6,1 procenta na 10,2 miliardy korun. Důvodem tohoto poklesu bylo pokračující snižování čistých výnosů z poplatků a provizí, pokles čistého zisku z obchodních operací, který byl před rokem mimořádně vysoký kvůli jednorázovému vlivu změny metodiky při oceňování derivátů, a nižší příjmy z pronájmu nemovitostí v souvislosti s postupným odprodejem investičních nemovitostí.

Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o 9,2 procenta na 4,6 miliardy korun a čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou byl meziročně nižší o 13,8 procenta, činil 1,2 miliardy korun. Bance se současně ale podařilo snížit své provozní náklady, proti stejnému loňskému období klesly o 3,3 procenta na 8,8 miliardy korun.

„Růst zisku České spořitelny je poměrně značný a svědčí mimo jiné o tom, že ekonomická aktivita v Česku prudce stoupá,“ komentoval čísla analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Nicméně je podle něj nutné upozornit na pokles čistého úrokového výnosu, čisté úrokové marže a čistých výnosů z poplatků a provizí. „Tržby ze služeb, které jsou jádrem činnosti, klesají. Takže až se úvěrový boom zastaví, mohou zisky při zpomalení ekonomické aktivity prudce propadnout,“ poznamenal.

„Bilanční suma se poprvé v historii ČS dostala přes hranici jednoho bilionu,“ uvedla banka v tiskové zprávě. Meziročně se podle ní zvýšila o 12,3 procenta na 1037,3 miliardy korun. Proti loňskému prvnímu pololetí se změnila struktura aktiv, zvýšil se objem poskytnutých klientských úvěrů a objem vkladů uložených u České národní banky. Snížil se objem realizovatelných finančních aktiv. Na pasivní straně bilance stouply klientské vklady, mezibankovní vklady a objem vlastního kapitálu. Nižší byla i velikost vlastních emitovaných cenných papírů.

Jak si vedli ostatní

Konkurenční Komerční bance stoupl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o necelé procento na 6,7 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v pololetí čistý zisk 3,5 miliardy korun, což je meziroční růst o 12 procent. ČSOB zveřejní výsledky 11. srpna.