Pracovníci koncernu Volkswagen se navíc podle žalob dvou amerických států snažili podvody krýt předkládáním falešných dokumentů a ničením usvědčujících materiálů, informovala agentura AP.
Ministryně spravedlnosti státu Massachusetts Maura Healeyová a její newyorský protějšek Eric Schneiderman uvedli, že žaloby požadují pro Volkswagen „značné postihy“. Podle Schneidermanova úřadu se předpokládá, že žalobu podá i stát Maryland.
Skandál kolem manipulace s měřením emisí propukl loni v září, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Koncern pak přiznal, že v USA je tímto softwarem vybaveno takřka 570 tisíc vozů.
Volkswagen v červnu přistoupil na to, že ve Spojených státech za urovnání vládních a spotřebitelských žalob souvisejících se skandálem zaplatí až 15,3 miliardy dolarů (375,4 miliardy korun). Schneiderman a Healeyová nicméně upozorňují, že tato dohoda neřeší nároky spojené s porušováním státních zákonů o životním prostředí a nepokrývá všechny automobily, jichž se skandál týká.
V Česku se automobilka Škoda Auto připojila v druhé polovině června k servisní akci mateřského Volkswagenu. A začala svolávat dva a půl tisíce tuzemských majitelů značky Superb druhé generace s dvoulitrovými dieselovými motory. Poté byly na programu další vozy.