Český Avast převezme nizozemského rivala AVG. Zaplatí téměř 32 miliard korun

Česká antivirová společnost Avast Software převezme svého nizozemského rivala AVG Technologies. Bude ho to stát 1,3 miliardy dolarů (téměř 32 miliard korun). Jde o jednu z nejvýznamnějších investic na českém IT trhu. 

Video Studio ČT24
video

Firma Avast kupuje konkurenční AVG

Avast zaplatí za každou akcii AVG 25 dolarů v hotovosti. Kupní cena je tak o třetinu vyšší než středeční závěrečná hodnota akcií AVG na burze. Obě firmy mají české kořeny, podařil se jim průnik do zahraničí, kde dnes převážně působí. 

„Jedná se o významnou transakci nejen v oblasti IT, ale i z pohledu celého českého trhu. Avast kupuje svého největšího přímého konkurenta a výsledkem bude zhruba 35procentní podíl na světovém trhu v oblasti IT bezpečnostních řešení. Avast má v tuto chvíli přibližně 20procentní podíl na trhu,“ zdůraznil partner TPA Horwath Igor Mesenský.  

Podle analytické firmy IDC se Avast zařadí mezi pět největších světových hráčů v oboru. „Obě firmy byly silné v regionu střední a východní Evropy, ale kombinace technologií a rozšíření na trhu vytváří výzvu pro zbytek trhu, kde historicky dominují firmy z USA nebo středo- a východoevropského regionu,“ uvedl Alexej Proskura z IDC.

Mesenský zároveň uvedl, že je to jedna z největších akvizic realizovaných českou společností v zahraničí. Větší akvizice realizovaly snad pouze skupiny PPF a EPH. 

„Je to ale zviditelnění obecnějšího trendu – české firmy v posledních několika letech čím dál více vyhledávají akvizice v zahraničí,“ dodal Mesenský.  

„Jak Avast, tak AVG mají těžiště svých vývojových center umístěna právě v České republice – v Praze a Brně. Nejdůležitějším odbytištěm pro obě firmy jsou však Spojené státy americké, a tak tomu zůstane i po jejich spojení.“ 

Z prohlášení firmy Avast

 „Věříme, že spojení sil s Avastem, soukromou firmou se značnými zdroji, plně podpoří naše růstové cíle a je v nejlepším zájmu našich akcionářů,“ uvedl generální ředitel AVG Gary Kovacs. 

Video Studio ČT24
video

Globální působení firem Avast a AVG

Avast v prohlášení uvedl, že dohoda má umožnit další rozvoj – jak technologický, tak zeměpisný (na rozvíjejících se trzích) – v internetové bezpečnosti. Avast a AVG by se chtěly v tomto byznysu stát významnou konkurencí globálním lídrům. Dohromady mají přes 400 milionů uživatelů. Avast očekává, že transakce bude uzavřena do 15. října.

Klikatý vývoj akcií

S cennými papíry AVG Technologies se od roku 2012 obchoduje na newyorské burzy NYSE-Euronext. Cena za akcii se tehdy pohybovala kolem 13,1 dolaru. Před dvěma lety pak byla těsně pod 20 dolary. Od října 2014 začala růst až k téměř 29 dolarům v říjnu loňského roku. Od té doby však akcie klesaly, letos v únoru činila cena 16,5 dolaru. Ve středu byla 18,79 dolaru.

Analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík uvedl, že o spojení se spekulovalo již koncem loňského roku. Investoři žádali, aby AVG našlo další prostor k růstu a akcie mohly opět začít růst.

Velká operace úctyhodných firem

Koupi AVG ze strany Avastu považuje Menčík za největší technologickou investici české společnosti. Upozornil, že firmy působí v poměrně „roztříštěném“ oboru cyber security. Jejich spojení jim umožní například propojit know-how i zákazníky, snížit náklady a lépe tak čelit velkým hráčům typu firem Dell, Cisco či Symantec.

Připomněl, že Avast i AVG jsou technologicky nejúspěšnější firmy, které vyrostly z českých poměrů. Dnes již působí převážně v zahraničí a mají zahraniční investory.

Rovněž šéf fúzí a akvizic společnost EY Česká republika Petr Kříž považuje oznámenou transakci za velmi významnou. A to nejen z pohledu velikosti, která je srovnatelná s loňskou největší českou transakcí (prodej gumárenské skupiny ČGS Švédům), ale také proto, že obě firmy mají již dlouho významnou pozici i na globálním trhu. 

„Navíc se v obou případech jedná o firmy založené v České republice, které ovšem nevznikly jako výsledek privatizace dříve státního podniku. Jedná se o jedny z nejhodnotnějších neprivatizovaných českých firem vůbec,“ podtrhl Kříž.