Apple prohrál v Pekingu. Design jeho telefonů prý porušuje patent čínského konkurenta

Přední americký výrobce elektroniky Apple prohrál v patentovém sporu s čínským výrobcem telefonů Shenzhen Baili. Pekingský regulátor konstatoval, že chytré telefony iPhone 6 a 6S americké firmy porušují svým designem patent čínské společnosti, která vyrábí telefon 100C. Apple by kvůli tomu mohl být nucen pozastavit prodej zmíněných telefonů v hlavním městě, informovala agentura Bloomberg.

Apple v Číně prohrál spor
Zdroj: Reuters

Apple uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá. Během tohoto procesu bude tudíž různé modely svého nejnovějšího telefonu v čínské metropoli moci prodávat dál, uvedla podle Bloombergu mluvčí firmy.  Agentura Reuters k tomu dodala, že oznámení o zákazu prodeje zmíněných telefonů bylo umístěno na webu čínské vlády. 

Rozhodnutí čínského regulátora se vztahuje jen na čínskou metropoli. V případných budoucích žalobách na Apple by ale tento případ mohl posloužit jako precedent. Akcie Applu na americké burze zamířily dolů, dopoledne ztrácely přes dvě procenta.

Trh zaslíbený, ale…

Pro Apple je Čína druhým největším trhem, firma zde ale naráží na problémy. Čínské úřady na jaře zastavily fungování jejích aplikací iTunes Books pro čtení knih a servisu Movie pro nákup filmů. Stalo se tak poté, co v zemi začala platit přísnější pravidla pro zveřejňování obsahu na internetu. Apple rovněž prohrál spor s čínským výrobcem koženého zboží, který označuje svá zavazadla nápisem IPHONE.

Vysoce postavení američtí činitelé podle serveru BBC tento měsíc upozornili, že americké firmy mají dojem, že jsou v Číně stále méně vítané.

Analytik Colin Gillis z firmy BGC Partners řekl Reuters, že Apple si dlouho v Číně užíval „vstřícné zacházení“. Zákrok Pekingu proti iPhone 6 a 6 Plus je však připomínkou toho, že ani tento gigant není imunní vůči bedlivému dohledu, kterému v zemi již delší dobu čelí další americké technologické firmy. „Existuje celá řada rizik vyplývajících ze závislosti Applu na prodejích v Číně, a vládní intervence, ať už mají jakokoliv podobu, mezi ně patří, “ dodal.