Demonstranti obsadili německý důl, který patří českému EPH

Asi 1500 lidí obsadilo v pátek odpoledne podle agentury DPA německý hnědouhelný důl Welzow-Jih, který v dubnu získalo konsorcium tvořené českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) a jeho finančním partnerem, společností PPF Investment. Protest, kterým aktivisté dávají najevo nevůli s používáním fosilních paliv, by měl trvat celý víkend.

Pohled na důl Welzow-Jih, který nyní patří EPH.
Zdroj: Reuters

Práce na povrchovém dole podle mluvčího Vattenfallu, od něhož EPH východoněmecké hnědouhelné doly převzal, přestaly podle plánu v poledne. Firma se zatím k vyklizení dolu nechystá, spoléhá podle mluvčího na policii.

Čtveřice demonstrujících pomocí betonové bariéry zablokovala i dráhu, která spojuje další důl Jänschwalde s elektrárnou Schwarze Pumpe. Pokud by přerušení spojení trvalo déle, mohlo by to podle mluvčího Vattenfallu narušit dodávky energie. Policejní mluvčí podle DPA uvedla, že se policisté zatím k žádnému zákroku proti demonstrujícím nechystají.

EPH v konsorciu s finanční skupinou PPF Investments získal v dubnu od Vattenfallu doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf. Cena transakce uvedena nebyla. Akvizice podléhá schválení ze strany švédské vlády a další obvyklé regulaci. Uzavření transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.