Zveřejnili dohody, jak Lucembursko daňově nadbíhalo nadnárodním firmám. Teď je čeká soud

Tři Francouzi jsou obžalováni za zveřejnění dokumentů o kontroverzních daňových výhodách, které Lucembursko za éry současného šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera poskytovalo mezinárodním firmám. Za účast v aféře zvané LuxLeaks jim hrozí až desetileté vězení. Proces má trvat do 4. května.

Aféra LuxLeaks: K soudu přichází hlavní obviněný Antoine Deltour (vpravo) spolu se svým advokátem Williamem Bourdonem
Zdroj: Reuters

Před soudem stanuli jednatřicetiletý Antoine Deltour, který je označován za hlavního obviněného, pětačtyřicetiletý Edouard Perrin a čtyřicetiletý Raphaël Halet. Žalobu na ně podala poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC), která sporné dohody mezi lucemburskými úřady a zahraničními firmami zprostředkovávala a pro kterou trojice pracovala. Muži podle společnosti ukradli a zveřejnili 22 tisíc stránek o daňových praktikách velkých nadnárodních firem v Lucembursku.

Před budovou soudu jim v úterý vyjadřovala podporu padesátka lidí. V pondělí večer se sešlo na demonstraci v centru Lucemburku na 200 lidí, kteří ocenili potleskem slova Deltourova advokáta William Bourdona. Ten zdůraznil, že snahou jeho klienta bylo sloužit veřejnosti a že bude bojovat za jeho osvobození.

Firmy ušetřily miliardy na daních

Aféra kolem nadstandardních dohod v Lucembursku, díky nimž velké společnosti ušetřily miliardy eur na daních, se rozhořela v listopadu 2014. Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) přišlo s výčtem stovek nadnárodních firem, které takto v minulosti postupovaly. Patřily mezi ně například Apple, Amazon, Ikea, Pepsi či Axa.

Velké firmy využívaly Lucembursko a jeho volnější daňové zákony k transferům zisků do této evropské země. Otevíraly zde pobočky, holdingy a dokonce i centrály, protože jejich zisky zde byly jen málo nebo také vůbec zdaňovány („daňový ráj“). Umožňovaly to daňové smlouvy, které Lucembursko udržovalo v tajnosti.

Lucemburské úřady trvají na tom, že dohody byly zcela legální. Pod tlakem politiků, kteří se zavázali bojovat proti daňovým únikům, ale začaly od podobných dohod ustupovat. Kvůli skandálu se před dvěma lety otřásly i evropské instituce, protože šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker byl dlouhá léta lucemburským premiérem a nese za kontroverzní dohody politickou odpovědnost. Juncker ale nakonec ustál hlasování o vyslovení nedůvěry v Evropském parlamentu.