Pracovní víza pro Ukrajince budou rychlejší, shodla se koalice

Vládní koalice nalezla shodu v udělování rychlejších pracovních víz pro Ukrajince. Po jednání koaliční rady to novinářům řekl místopředseda lidovců Jan Bartošek. Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka se kvůli tématu sejde pracovní skupina ministerstev práce, vnitra a průmyslu. V blízké době by pak měla předložit konkrétní návrh.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v minulosti kritizoval to, že některé firmy čekají měsíce na udělení víz pro své pracovníky z Ukrajiny. Kvůli tomu nejsou schopny obsadit volná pracovní místa.

„Byli jsme seznámeni s příklady z praxe, kdy trvá vyřizování víz z pohledu ukrajinských pracovníků delší dobu. Sejde se k tomu skupina zástupců průmyslu, vnitra, ministerstva práce a sociálních věcí a v nějaké krátké době přinese návrh,“ řekl po jednání koaliční rady Sklenák.

Podle Bartoška se koalice v této záležitosti „posunula“. „Ano, došli jsme tam ke shodě,“ řekl. Koalice by podle něj byla ráda, aby udělování víz bylo flexibilní, rychlé a současně, aby se pracovníci v případě, že přijdou o práci, vraceli zpět na Ukrajinu. Dodal, že politika ministerstva práce a sociálních věcí by měla směřovat k tomu, aby šli do práce primárně obyvatelé Česka, kteří nechtějí pracovat, a aby byli kontrolováni ti, kteří pracují načerno.

Podle v pondělí zveřejněných statistických údajů nabízeli zaměstnavatelé v lednu 107 779 volných míst, což je nejvíce za leden od roku 2008.