Škoda Transportation expanduje do Finska, chce podnikat v celé Skandinávii

Skupina Škoda Transportation vstoupí na finský trh. Koupila majoritní podíl ve firmě TransTech, jediném finském výrobci železničních a městských kolejových vozidel. Firma má roční obrat přes dvě a půl miliardy korun a zaměstnává přibližně pět stovek lidí. Cena akvizice nebyla zveřejněna.

Video Ekonomika ČT24
video

Ekonomika ČT: České firmy v zahraničí, Škoda míří na sever

„Naším dlouhodobým záměrem je upevnit postavení především v západní Evropě. Akvizice finské společnosti je jedním z kroků, jak toho docílit,“ řekl předseda představenstva Škody Transportation Tomáš Krsek.

Podle viceprezidenta pro obchod Zdeňka Majera se skupina díky akvizici stává klíčovým hráčem v oblasti železničních a městských kolejových vozidel ve Finsku. Výrazně se také zlepšuje její výchozí pozice pro rozvoj obchodních aktivit v celé Skandinávii.

Dalším přínosem akvizice pro skupinu Škoda Transportation je podle Majera know-how finské společnosti v oblasti výroby kolejových vozidel pro náročné klimatické podmínky a také vysokorychlostních a tlakotěsných vozů. Skupina to využije v dalších tendrech, jichž se hodlá ve Skandinávii v nejbližších měsících účastnit.

TransTech informuje o akvizici už na svých webových stránkách se sloganem "A Member of Škoda Transportation Group" (Člen skupiny Škoda Transportation)

Zdroj: transtech.fi

Škoda Transportation koupila většinový podíl od finské investiční společnosti Pritech Oy. „Původní vlastník, pan Ilkka Brotherus, zůstává minoritním akcionářem, prostřednictvím společnosti Sinituote Oy,“ uvedl člen představenstva TransTechu Leif Ekström.

Ryze českou skupinu vlastní devět českých fyzických osob, manažeři skupiny. Do skupiny patří plzeňské firmy Škoda Transportation, Škoda Electric a Movo, ostravská Škoda Vagonka, Pars Nova Šumperk a pražský výrobce výkonové elektroniky Poll. V Maďarsku je to podnik Ganz-Škoda, v Novosibirsku výrobce motorů Sibelektroprivod a v Německu Škoda Transportation Deutschland.

České firmy se poohlíží v cizině

České firmy skupují podíly ve velkých zahraničních společnostech čím dál častěji. Zatímco v roce 2011 uzavřely tuzemské společnosti sedmnáct podobných obchodů, už vloni to byl skoro dvojnásobek. V tomto týdnu ještě brněnský výrobce elektroronových mikroskopů Tescan oznámil, že převezme amerického konkurenta AppFive.

České firmy se rozhlíží především na Slovensku, na Balkáně, ale i ve zbytku Evropy. Banky jim v tom podle odborníků nahrávají tím, že akviziční úvěry v současnosti nabízí za výhodných podmínek.