Před soudem stanul první bankéř obžalovaný kvůli sazbě LIBOR

Londýn – V britské metropoli začal soud s Tomem Hayesem. Bývalý obchodník bank UBS a Citigroup byl jedním z hlavních aktérů podvodů s mezibankovní úrokovou sazbou LIBOR. Za nezákonné machinace mu hrozí až deset let vězení.

Do podvodného kolotoče naskočilo v letech 2006 až 2010 celkem 21 obchodníků z velkých světových bank a makléřských firem. Jako první stanul před soudem pětatřicetiletý Tom Hayes. „Tento případ je o nepoctivém upravování bankovních sazeb za účelem dosažení zisku. Motiv byl prostý – chamtivost,“ prohlásil státní zástupce Mukul Chawla.

Hayesovi hrozí až deset let za mřížemi. Proces by měl trvat nejdéle tři měsíce; soud se zaměří hlavně na obchodníkovo působení v tokijských pobočkách UBS a Citigroup. Sám finančník prohlásil, že se cítí nevinen.

Londýnská sazba LIBOR (London Interbank Offered Rate) odráží situaci na mezibankovním trhu a po celém světě ovlivňuje obchody za biliony dolarů. Denně ji počítala Britská bankovní asociace na základě informací, které obdržela od bank (pod vlivem skandálu byla loni agenda spojená s tvorbou sazby přesunuta na burzovní společnost NYSE Euronext).

„Manipulovat lze tak, že do výběru hodnot konkrétní bankéř nahlásí číslo, které si domluvil se svým parťákem z jiné banky,“ vysvětlil investor Radim Dohnal. Takto upravené hodnoty mohly mít dopad na širokou veřejnost. Od sazby LIBOR se totiž odvíjejí úrokové sazby spotřebitelských úvěrů, kreditních karet nebo třeba hypoték.

2 minuty
Před soudem stanul první bankéř obžalovaný kvůli sazbě LIBOR
Zdroj: ČT24

Rozsáhlé manipulace s referenčními sazbami vyšly najevo v roce 2012. Se sazbou LIBOR přitom manipulovaly i některé banky. Například UBS a Deutsche Bank už se k nekalým praktikám přiznaly, a tak zaplatí miliardové pokuty.

O manipulaci s mezibankovní sazbou se nedávno spekulovalo také v Česku. Tuzemská obdoba londýnské sazby označovaná jako PRIBOR (Prague Interbank Offered Rate) mohla být podle někdejšího náměstka ministra financí Martina Prose (ČSSD) uměle nadhodnocována. Pros proto dopisem požádal Českou národní banku o prověření celého případu. Ta reagovala, že o podezřeních nemá žádné informace, a požádala Prose, aby svá tvrzení doložil.

Jelikož jednal Pros bez vědomí ministra financí Andreje Babiše (ANO), ztratil jeho důvěru a minulý týden byl odvolán. Podle Babiše poškodil pověst tuzemského bankovního trhu.

PRIBOR je důležitou úrokovou sazbou pro český peněžní trh. Za tuto sazbu si totiž komerční banky navzájem poskytují úvěry. Má tedy dopad na výši úroků hypotečních úvěrů, dluhopisů a dalších půjček.

„Spousta firemních úvěrů je přímo navázána na sazbu PRIBOR. Banka například poskytne úvěr za sazbu PRIBOR plus nějakou přirážku. Také určitá část hypoték – tzv. variabilní hypotéky – je úročena přímo od PRIBORu. Jejich sazby se tedy mění s tím, jak se mění sazba PRIBOR,“ objasnil hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko.

Výši sazby PRIBOR určuje Financial Markets Association of the Czech Republic (nazývaná také „Český Forex Klub“), a to na denní bázi na základě dat pocházejících z šesti komerčních bank (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 5 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 19 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
13. 7. 2025
Načítání...