Cestovka Iason skončila. Klienty v cizině nemá

Praha – Cestovní kancelář Iasos, která 25 let pořádala zájezdy do Řecka, dnes z ekonomických důvodů ukončila svou činnost. V současné době neorganizuje žádný zájezd a ani nemá žádné klienty v zahraničí. Už 350 zákazníků ale zaplatilo zálohy na letní pobyty, peníze by jim měla podle všeho vrátit pojišťovna.

K 10. březnu 2015 zastavila kancelář Iason veškeré prodeje a do 14. března byla pojištěná proti úpadku. Pojištění na další období se jí už nepodařilo získat. Na 350 klientů, kteří uhradili zálohy na letošní letní pobyty, mohou uplatnit své nároky u asistenční služby pojišťovny Generali. Limit pojistného plnění by měl být podle majitele cestovní kanceláře dostatečný.

„Od roku 1991 s námi na dovolenou do Řecka každoročně vyjelo několik stovek klientů. Řada z nich opakovaně kvůli destinacím, jako je západní nebo jižní Kréta, které jiné cestovní kanceláře nenabízejí,“ uvedl majitel CK Iason Nikolaos Hassiotis. Nastalá situace je podle něj vyústěním finančních ztrát spojených s dlouhodobou krizí v Řecku, oslabením koruny a také závislostí kanceláře na včasných platbách od smluvních prodejců.

Zálohy by měla pojišťovna vrátit celé

Kancelář Iason byla pojištěna na 3,45 milionu korun, což by podle jejího majitele mělo stačit na řádné vypořádání nároků všech klientů, kteří zaplatili zálohové platby na letní pobyty. CK poskytne veškerou součinnost pojišťovně a své klienty již začala kontaktovat s vysvětlením a podrobnými instrukcemi, jakým způsobem u asistenční služby pojišťovny uplatnit nárok na odškodnění. Tyto informace budou dostupné také na internetových stránkách cestovky i pojišťovny Generali.

„Podle prvních informací, které nám poskytl majitel CK Iason, by celková částka za neuskutečněné zájezdy neměla přesáhnout limit pojistného plnění navržený a sjednaný touto cestovní kanceláří,“ uvedl generální ředitel Generali Štefan Tillinger.„ Jasno však bude až poté, co ověříme veškeré podklady, které nám CK skutečně předá,“ dodal.