Vodafone má zálusk na akvizici, konkurenci popíchl výzvou ke zrušení víceletých smluv

Praha - Nejmenší domácí mobilní operátor Vodafone chce rozšířit podíl na trhu firemních zákazníků koupí některého z alternativních provozovatelů pevných sítí nebo úzkým partnerstvím s ním. V současnosti firma jedná se zhruba desítkou potenciálních kandidátů. S kým konkrétně zatím společnost neoznámila. Kromě oznámení o choutkách na fúzi generální ředitel českého Vodafonu Grahame Maher na setkání s novináři vyzval konkurenci, aby zrušila víceleté smlouvy se zákazníky.

Vodafone prý vyjednává s firmami velikosti GTS Novera nebo České radiokomunikace. Od případné akvizice si firma slibuje získání zákaznické báze i rozšíření nabídky svých služeb, hlavně pak v segmentu dat a pevného připojení k internetu.

Vodafone od loňského podzimu nabízí pro firemní nabídky konvergovanou nabídku mobilních služeb i pevného připojení k internetu pod názvem OneNet, kterou nyní využívá 66 podniků.

Firma chce dále hledat partnera pro spuštění mobilní sítě třetí generace, která by umožnila rychlejší datové přenosy. Nechce se přitom omezit jen na UMTS, ale zvažuje i další technologie, LTE nebo Wi-Fi.

Generální ředitel firmy Grahame Maher dnes také vyzval konkurenční operátory O2 a T-Mobile, aby byly do konce roku zrušeny víceleté zákaznické smlouvy, které omezují ve výběru služeb. Podle nedávného průzkumu firmy by přes 80 procent uživatelů uvítalo, kdyby smlouvy nemuseli podepisovat.

Konkurenční Telefónica O2 podle mluvčího Martina Žabky o rušení smluv neuvažuje. „Zákazníci se mohou rozhodnout, zda si vyberou naše služby se závazkem, nebo bez něj. Věříme ve svobodnou volbu našich zákazníků, kteří dokážou rozpoznat, co je pro ně opravdu výhodné,“ řekl. Podobně reagoval i T-Mobile, který podle mluvčí Martiny Kemrové bude i nadále zákazníkům nabízet různé možnosti smluvního vztahu, aby si mohli vybrat to, co jim vyhovuje. „Rádi bychom upozornili, že uzavření jakéhokoli vztahu mezi zákazníkem a dodavatelem, ať už písemné či ústní, je vždy smlouvou, a obě strany jsou vázány obchodními podmínkami. Velká část našich zákazníků si volí právě smlouvu na dobu určitou, jež jim dává jistotu a přináší nezanedbatelné výhody,“ dodala.