RWE Transgas a Pražská plynárenská dnes zvyšují ceny plynu v průměru o 3 procenta

Praha - Ceny zemního plynu pro domácnosti, které odebírají plyn od prodejců RWE Transgas a Pražské plynárenské, vzrostou od dnešního dne v průměru o 3 procenta. U společnosti E.ON si od dubna připlatí jen podnikatelé a firmy, domácnostem se ceny nemění.

Průměrné české rodině, která na plynu od RWE jen vaří, se měsíční platba zvedne o 2,50 koruny včetně DPH. Pokud domácnost plynem ohřívá také vodu, připlatí si už 19 korun a kdo používá plyn i k topení, bude se muset připravit na účet vyšší o 56 korun. Provoz rodinného domku, v němž se na zemním plynu vaří, ohřívá voda i topí, se tak v průměru prodraží o 94 korun měsíčně.

„Největší nárůst zaznamenají v severních Čechách (3,6 procenta), nejmenší na severu Moravy (2,3 procenta),“ dodává Tomáš Varcop, člen představenstva největšího českého prodejce plynu - RWE Transgas. Plyn se podle vedení RWE zdražuje kvůli rostoucím cenám ropy, lehkých a těžkých topných olejů a také černého uhlí na světových trzích.

Společnost RWE Transgas během zimy změřila, že nejvíce peněz za energii utíká domácnostem starými neutěsněnými okny. Tento problém měly asi dvě třetiny měřených domů. Na dalších místech figurují nezateplené dveře a fasáda.

Ceny zemního plynu se naposledy měnily v lednu. RWE tehdy zvedlo ceny domácnostem v průměru o 7,4 procenta, Pražská plynárenská o 6,2 procenta a E.ON o 7,5 procenta.