Nejvíce vydělávají manažeři v USA, v Evropě pak Britové a Němci

Praha - Společnost Kienbaum und Partners zpracovala studii, která srovnává příjmy manažerů z celého světa. Na nejvyšší platy v rámci evropských zemích si podle ní přijdou manažeři v Německu a ve Velké Británii. Jejich čeští kolegové pracují sice stále za menší peníze, rozdíly se ale rychle snižují. V porovnání s Američany mají ovšem všichni evropští manažeři mzdy velmi skromné. Ve Spojených státech totiž nejsou výjimkou ani miliardové odměny.

Manažeři firem s více než tisícem zaměstnanců v zemích na začátku žebříčku si ročně vydělají průměrných 670 tisíc eur. Ve Velké Británii to je 675 tisíc eur a v Německu 667 tisíc eur. Oproti svým španělským kolegům, kteří si ročně přijdou v průměru na 244 tisíc eur, si tedy Britové vydělají skoro trojnásobek. O něco menší rozdíly jsou v odměnách šéfů menších firem, které mají od sta do tisíce zaměstnanců. I tady vévodí Britové, s 224 tisíci eur ročně, a Němci.
 
Platy jsou nejvyšší v zemích, které mají za sebou už dlouhou historii industrializace. Nejméně se vydělává v zemích, jako jsou Španělsko nebo Irsko, kde je industrializace stále na střední úrovni, neboť tradiční je tam především zemědělství, myslí si Radek Primus, Senior Consultant u Kienbaum und Partners.
 
Ze zemí bývalého východního bloku jsou manažeři nejlépe placeni v Rusku a v Polsku. Česko je na třetím místě. Předseda představenstva si u nás v průměru vydělá dva a půl milionu korun ročně. Platy u nás jsou tedy stále za Západní Evropou, kterou ale rychle doháníme.  
 
Mimo měřítka Evropy jsou Spojené státy, kde si v roce 2006 vydělalo pět manažerů více než miliardu dolarů. Loni dokonce padl absolutní rekord, když šéf investiční společnosti Blackstone dostal při vstupu firmy na burzu jako odměnu celých 5 miliard dolarů. To ale naráží na kritiku, neboť firmy tak už údajně přestávají ovládat jejich vlastníci a jejich roli přebírá management.
  
V Evropě vyvolává zájem už daleko menší částka, například když šéf Porsche Wendelin Wiedeking oznámil, že si vydělá 60 milionů eur ročně, tedy v přepočtu jednu a půl miliardy korun. V Česku vyvolala v nedávné době ohlas veřejného mínění zpráva, že šéf Čezu Martin Roman si na opcích na akcie firmy přijde na 680 milionů korun.