Evropská komise je pro euro na Slovensku

Brusel - Evropská komise příští středu podpoří přijetí eura na Slovensku 1. ledna 2009. Informoval o tom dnes internetový server EUobserver s odvoláním na návrh doporučení, které komise zveřejní právě 7. května. Rozhodující pro vstup Slovenska do eurozóny ovšem bude případný souhlas ministrů financí na jejich červencovém zasedání, spekuluje se, že proti vstupu Slovenska do klubu by mohla být Itálie nebo Francie.

Návrh komise konstatuje, že Slovensko splnilo všechna nutná kritéria. „Rozpočtový deficit Slovenska byl věrohodně a udržitelně snížen pod hranici tří procent HDP,“ uvedla EK. Inflace se podle ní zase drží rovněž pod nutnou referenční hodnotou a „zůstane tam i v dalších měsících“. Růst spotřebitelských cen přitom patřil k největším hrozbám pro přijetí eura.

Kromě Evropské komise doporučení pro vstup do eurozóny dává i Evropská centrální banka. Její stanovisko zatím není známé, ale je nanejvýš pravděpodobné, že bude stejné jako v případě komise. V obou případech jde ovšem pouze o doporučení. Konečné slovo mají členské státy EU, které musí se vstupem země do eurozóny jednomyslně souhlasit.