Zemědělci budou v říjnu protestovat proti snížení rozpočtu

Praha - Zemědělci chystají na 13. října celorepublikové protesty. Dnes se na tom dohodl krizový štáb Agrární komory. Zemědělcům se nelíbí návrh rozpočtu ministerstva na příští rok, podle kterého by měli přijít o víc než 2,5 miliardy korun na přímých platbách. O formě protestu bude komora ještě příští týden jednat, její prezident Jan Veleba označil jako pravděpodobnou blokádu důležitých silničních tahů.

Ještě před jednáním krizového štábu se zástupci Agrární komory setkali s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL). Navýšení rozpočtu ministerstva zemědělství se jim však dojednat nepodařilo.

Gandalovič protest kritizuje, věří, že získá víc peněz

Za nepřiměřený považuje postup Agrární komory ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). „Věřím, že Agrární komora ještě tuto situaci přehodnotí , protože jakékoliv akce, které by tímto způsobem  dopadly na plynulost dopravy, na fakticky všechny obyvatele, spíš obrátí názor veřejnosti proti zemědělcům a zemědělci si tím nesmírně uškodí,“ řekl.

Gandalovič také stále věří, že se mu podaří získat pro resort větší část státního rozpočtu, a to i přesto, že celková částka rozpočtu se už navyšovat nebude. „Věřím, že tam je určitý prostor jednání,“ uvedl. „Rozpočet bude projednávat poslanecká sněmovna a zatím vždy se tam nějaké možnosti našly, takže bych ještě neházel flintu do žita,“ dodal.

Vláda se snaží snižovat deficitní hospodaření státu. Návrh rozpočtu na příští rok počítá s celkovým schodkem ve výši 38 miliard korun. Ministerstvo zemědělství by oproti loňsku mělo přijít o čtyři miliardy. Téměř pět miliard korun méně než letos by do českého zemědělství mělo připlout také z rozpočtu Evropské unie.

Veleba: Zemělci budou méně konkurenceschopní

Krácení podle Veleby poškozuje celý agropotravinářský komplex, prohlubuje krizi i ve zpracovatelských odvětvích a snižuje konkurenceschopnost vůči zahraničím zemědělcům a zpracovatelům.

Čeští zemědělci loni obdrželi na dotacích dohromady zhruba 23,5 miliardy korun. Především díky příspěvkům z národních zdrojů a EU skončilo loňské hospodaření českého zemědělství v zisku, který podle předběžných údajů dosáhl 13,7 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek hospodářského výsledku v roce 2006.

Prezident Agrární komory v Otázkách Václava Moravce
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24