Nejlepším řešením pro poděbradské sklárny je konkurz, zatím ale není vyhlášen

Poděbrady - Věřitelé poděbradských skláren se dnes shodli na tom, že nejlepším řešením pro zadlužený podnik bude podobně jako v případě jeho sestry ze Světlé nad Sázavou konkurz. Soud ho zatím ale ještě nevyhlásil. Soudce Městského soudu v Praze Pavol Pikna, který má případ Skláren Bohemia na starosti, tak učiní teprve zítra.

O osudu skláren dnes věřitelé jednali téměř tři hodiny. Nakonec se usnesli, že nejlepším řešením bude vyhlášení konkurzu. Soudce ale spěchal na další jednání, a tak ho nestihl oficiálně vyhlásit. „Kdybych dnes nesoudil, tak bych ještě odpoledne ten konkurz prohlásil, takhle, jestli dožiju, to bude zítra,“ vysvětlil Pikna v rozhovoru pro ČT24.

Zájemci o sklárny čekali rozhodnutí o způsobu prodeje

Zklamaní dnes poněkud byli zájemci o koupi poděbradských skláren. Věřitelský výbor totiž zatím odmítl jakékoliv jednání o tom, zda se bude podnik prodávat v celku, nebo po částech. Nejdříve chce rozhodnout, který majetek je rozhodující pro obnovení výroby ve sklárnách. Konečné rozhodnutí o způsobu prodeje by tak mělo padnout až v horizontu dvou týdnů.


Poděbradské Sklárny Bohemia jsou v úpadku od 22. října. Do insolvenčního řízení se ale dostali již o měsíc dříve. Vaz podniku zlomilo vysoké zadlužení, které se celkově vyšplhalo na 5,5 miliardy korun. Spolu s odbytovými obtížemi vyvolanými finanční krizí to pro sklárny byla zhoubná kombinace. Krach firmy připravil o práci více než 500 lidí.