Klaus kritizuje vládu za rozpočet, měla ho podle něj revidovat

Praha - Návrh státního rozpočtu, který ve středu schválila poslanecká sněmovna, je podle prezidenta Václava Klause založen na fiktivních číslech. Jako ekonom se domnívá, že se ministr financí Miroslav Kalousek v důsledku světové finanční krize měl pokusit čísla v rozpočtu před jeho schválením revidovat. Klaus to řekl dnes na diskusní snídani s českými byznysmeny.

„Já nekritizuji ministra Kalouska za to, že v létě nemohl vědět, jaký bude vývoj ve zbytku roku 2008, a vůbec ne, jak bude vypadat rok 2009. Kritizuji však, že se vláda neodvážila návrh státního rozpočtu rozumným způsobem revidovat,“ uvedl. Schválený návrh s odhadovaným deficitem 38,1 miliardy je podle něj úsměvný. „Já obdivuji všechny ty, kteří sebevědomě na jedno desetinné místo vyhlašují prognózy našeho růstu HDP na rok 2009, a varuji před používáním těchto podle mého názoru zcela bezcenných čísel,“ dodal.

Kalousek včera připustil, že by se schodek státního rozpočtu na příští rok kvůli ekonomickému ochlazení ve skutečnosti mohl pohybovat v rozmezí 50 až 60 miliard korun. Nevyloučil ani, že v případě nepříznivého ekonomického vývoje by mohl být i vyšší. Rozpočet na příští rok je podle něj postaven na indikátorech vývoje ekonomiky z letošního jara a nyní se situace změnila. Na to, že rozpočet se schodkem 38,1 miliardy korun je založen na nereálných odhadech růstu české ekonomiky a schodek bude daleko vyšší, již delší dobu poukazuje opozice i kritici z koaličních řad.

Klaus věří, že se finanční krizi vyhnou české banky. Je podle něj ale jasné, že se ČR nevyhne dopadům prudkého oslabení ekonomik svých hlavních obchodních partnerů, což prý bude oslabovat poptávku po českém vývozu. „Já si nemyslím, že výpadek vývozu bude něčím nahraditelný, proto očekávám výrazné zpomalení ekonomického růstu,“ řekl. Zopakoval také, že právě v době krize je dobře, že Česko zatím nemá euro. Pokud by se totiž jeho zavedením zmrazil kurz koruny, nedala by se podle Klause rozumně regulovat měnová a finanční politika.

Prezident se také vyjádřil k unijnímu klimaticko-energetickému balíčku. Podle Klause, který je známým kritikem boje proti globálnímu oteplování, je jeho přijetí v době krize úsměvné. „Já myslím, že každý ekonom ví, že enviromentální otázky jsou ´luxury goods´, tedy luxusní zboží,“ řekl. Připomněl, že se životním prostředím zabývají hlavně bohatší státy, které v současnosti tvrdí, že se musí uskromnit.