Práce v Norsku pro Čechy od května bez bariér

Brusel/Oslo - Zahraniční pracovní trhy, kde mohou Češi a Slováci pracovat bez jakýchkoliv restrikcí, se od května příštího roku zase o něco rozšíří. Odstranit omezení, která stavěla zájemcům o práci v zahraničí často nepřekonatelné překážky, se rozhodlo Norsko. Bariéry vstupu na pracovní trh budou vůči pracovníkům z Česka a Slovenska nadále uplatňovat tři z 27 členských zemí Evropské unie - Německo, Rakousko a Belgie. Čtvrtá země - Dánsko - chce svůj pracovní trh otevřít rovněž od května.

„Jsme rádi, že Norsko dospělo k názoru, že přechodná opatření už nejsou opodstatněná. Můžeme to považovat za norský dárek České republice v předvečer našeho předsednictví EU,“ raduje se zástupkyně české velvyslankyně při EU Jana Reinišová.

Norsko sice není členem Evropské unie, ale je součástí Evropského hospodářského prostoru (EHP). Ten tvoří kromě 27členné unie ještě Island, Lichtenštejnsko a Norsko. V tomto společenství ovšem platí podobné svobody jako v EU včetně volného pohybu osob.

„Pracovní migrace z nových členských států EHP měla pozitivní přínos pro norské hospodářství i trh práce a zároveň přechodná období umožnila uspořádat pracovní a platové podmínky pro pracovní migranty,“ řekl u příležitosti oznámení rušení restrikcí norský ministr práce Dag Terje Andersen.

Češi a Slováci v Norsku už pracují, ale jen málo

Od ledna do října letošního roku norské úřady vydaly na 70 tisíc pracovních povolení. Z toho asi 700 připadalo na Čechy, dalších 2500 obdrželi Slováci. Od května příštího roku by mohla tato čísla růst. Žadatelé o práci již totiž například nebudou muset dokládat, že mají předem zajištěné konkrétní místo na plný úvazek a že jejich mzda nepřesáhne obvyklý plat, který by ve stejné funkci dostali Norové. 

Rakousko a Německo chtějí svůj pracovní trh chránit až do roku 2011

Jen tak se otevření pracovního trhu nováčci z roku 2004 zřejmě nedočkají v případě Německa a Rakouska. Dá se očekávat, že dočasnou výjimku prodlouží i na poslední možné dvouleté období, tedy do 30. dubna 2011. V Belgii zatím definitivní rozhodnutí nepadlo, zdá se, že dosavadní přechodné období již dále nebude chtít prodlužovat.