Premiér Jan Fischer bere schválení vládního úsporného balíčku jako vyjádření podpory sněmovny a podstatné části politického spektra. Jeho kabinet předloží na základě balíčku do 30. 9. návrh státního rozpočtu a připraví program vlády až do řádných voleb na jaře příštího roku. První čtení by mohlo proběhnout 20. října.
„Protože si přejeme, aby byl schválen rozpočet v řádném termínu, tak jsme, sice bolestně, ale byli ochotni přistoupit na kompromis, který znamená, že ty tři miliardy, které znamenají zvýšenou platbu v nezaměstnanosti, jsme ochotni položit na oltář schválení balíčku pro dnešek,“ uvedl před jednáním místopředseda ČSSD Milan Urban. ČSSD ale nerezignuje, podle místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka chce své požadavky prosadit později formou novel zákonů.

TK TOP 09, KDU-ČSL a KSČM
TK TOP 09, KDU-ČSL a KSČM
TK, 25.9.2009
TK Mirka Topolánka
Komunisté se svými změnami neuspěli a hlasovali tak jako jediní proti návrhu Janotova balíčku: „Poslanci i vláda se tímto balíčkem obrací k lidem, kteří jsou na tom špatně, zády.“
Ohlasy ze sněmovny:
Pavel Kováčik (KSČM): „Stát ušetří, to je pravda, ale máme pocit, že tady došlo pouze ke stříhání ovcí, ale vlci zůstali neostříháni.“
Premiér Jan Fischer: „Otevřela se nám výslednou racionalitou cesta k tomu, abychom od nebývalého schodku 230 miliard sestavili rozpočet, který zamezí neslýchaným problémům, kterým bychom čelili pro futuro. Bylo to velmi bolestivé rozhodování a balíček bude mít velmi bolestivé dopady.“
Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Nejde o dobrý kompromis, ale je to jediný kompromis, na kterém jsme se mohli shodnout.“
Sněmovna rovněž rozhodla o snížení platů ústavních činitelů pro příští rok o čtyři procenta. Stejný krok čeká i mzdy zaměstnanců placených ze státního rozpočtu. Stát by tak ušetřil 126,7 milionu korun. Sociální demokraté předložili návrh na snížení o 20 procent, zelení o osm. Na toto hlasování ale vůbec nedošlo, protože poslanci odhlasovali chybnou proceduru, ve které byl vládní návrh vydán jako pozměňovací. Sněmovna ho většinou schválila, poslanci už proto o návrhu ČSSD a Strany zelených nemohli hlasovat Návrh nyní posoudí Senát, který ho pravděpodobně vrátí zpět do sněmovny. Součástí návrhu totiž byl i bod, který si se schválenou novelou odporuje. Ke zrušení novely vyzval i místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM).
