MMR bude povzbuzovat cestovní ruch reklamou
MMR bude údajně žádat ze státního rozpočtu na škody stovky milionů korun. Úřad se bude rovněž snažit povzbudit cestovní ruch pro druhou polovinu roku reklamní kampaní. „Jsme si vědomi toho, že jak z evropské, tak národní úrovně je ta šance finanční injekce velmi slabá, ale i přesto bude náš resort připravovat žádost do vlády nebo na ministerstvo financí,“ uvádí ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Reportáž Veroniky Kubíčkové a Hany Vorlíčkové
Správci státní kasy už ale avizovali, že budou nekompromisní a peníze z rozpočtu neuvolní. „V Janotově balíčku, který se diskutoval, byla některá opatření, která by napomohla přílivu turistů do ČR. Jednoznačně se to týká návratu filmařského průmyslu, který měl v Praze svoji velkou Mekku,“ říká k tomu první náměstek ministra financí Ivan Fuksa.
Viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura:
„Ministr nám přislíbil, že ministerstvo požádá o peníze na náhradu škod v cestovním ruchu jak na národní úrovni, tak i z financí Evropské unie.“
„Naše asociace vítá zájem státu o podporu cestovního ruchu, jelikož například jen v Praze má příjem z cestovního ruchu cca 100 tisíc osob v produktivním věku. Destabilizace cestovního ruchu v ČR by tak velmi negativně ovlivnila příjmově i z hlediska zaměstnanosti velké množství našich občanů.“
Cestovní kanceláře se proti sopečným škodám nemohly pojistit. S přírodní pohromou takového rozsahu totiž komerční pojištění nepočítá. Islandský vulkán způsobil omezení v letecké dopravě včetně uzavření letiště Ruzyně na několik dní na přelomu předminulého a minulého týdne.
Po dnešní schůzi čekal cestovní kanceláře verdikt od Janoty
Janotův tým si vzal cestovní kanceláře pod drobnohled. Cílem bylo zjistit, zda cestovky dodržují pravidla daná zákonem o cenách. „Bylo zkontrolováno 123 cestovních kanceláří. Bylo to plošně po celé republice a nikde žádné pochybení nenašli. Všechy kontrolované subjekty dodržují pravidla daná zákonem, tedy uvádějí konečné ceny,“ uvádí Fuksa.
Právě konečné ceny byly v minulosti nejvíc kritizované. Nezřídka se totiž stávalo, že konečná cena zájezdu se i po podpisu cestovní smlouvy změnila. Nejčastěji kvůli palivovým taxám.
