Google chce měřit inflaci, použije ceny z e-shopů

Denver – Americká společnost Google – provozovatel stejnojmenného internetového vyhledávače – vytváří vlastní měření inflace pomocí indexu založeného na každodenním sledování cen internetových nákupů. Píše o tom britský Financial Times. Ukazatel „Google Price Index“ (GPI) by se mohl stát internetovou alternativou oficiálních měřítek inflace.

Sledováním nákupů přes síť lze podle hlavního ekonoma Googlu Hala Variana měřit inflaci mnohem rychleji než běžnou metodou osobních návštěv statistiků v prodejnách. Oficiální indexy spotřebitelských cen se většinou publikují jednou do měsíce a mívají časové zpoždění několika týdnů.

O projektu GPI Varian mluvil v pondělí na konferenci amerického Národního sdružení podnikových ekonomů (NABE) v Denveru a označil jej za dílo ve vývoji. Google se podle něj zatím nerozhodl, zda bude index publikovat.

Varian uvedl, že GPI v USA od Vánoc ukazuje „zcela zřetelný deflační trend“, který kontrastuje s loňským nárůstem. Oficiální index spotřebitelských cen v USA zaznamenal v srpnu meziroční nárůst 0,9 procenta.

Možnost bezprostředního sledování cenové hladiny by mohla zrychlit reakce centrálních bank na vývoj ekonomiky. Chronickým problémem měnové politiky je podle ekonomů právě často výrazné zpožďování jejích kroků za aktuální situací ekonomiky, což vede k neefektivním a někdy i kontraproduktivním výsledkům.

Varian zdůraznil že GPI není přímou náhradou oficiálního indexu, protože koš zboží prodávaného přes internet se od standardního statistického koše často podstatně liší. Například bydlení se na oficiálním americkém indexu spotřebitelských cen (CPI) podílí 40 procenty, na GPI má ale váhu jen 18 procent. GPI podle ekonoma Googlu „velmi dobře koreluje“ s oficiálním indexem u zboží často prodávaného přes web, avšak jiné položky, například automobilové součástky, zase tak velký soulad nevykazují.

Mall.cz
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 49 mminutami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
19:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
07:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
10:20Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 14 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
včera v 21:02

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
včera v 20:19

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánovčera v 19:26
Načítání...