Výroba aut v Česku letos stoupla o 9,5 procenta

Praha – V České republice se za uplynulý rok podle statistiky Sdružení automobilového průmyslu vyrobilo o zhruba 9,5 procenta vozů více než v předchozích letech. O nejvyšší podíl nově vyrobených aut se postarala Škoda Auto. Celkově se v ČR vyrobilo přibližně 1,18 milionu vozů.   

Nejpilnější český výrobce, Škoda Auto, přitom letos očekával mírně vyšší růst s dvoucifernou hodnotou. Sám přitom pro splnění své prognózy udělal mnohé – za 11 uplynulých měsíců vyrobil více aut než za celý uplynulý rok, konkrétně šlo o 816 tisíc kusů. Vedle Škody rostla i výroba v nošovické Hyundai, naopak produkce kolínského závodu Toyoty, Peugeotu a Citroenu zřejmě klesla.

„Údaje o výrobě a exportu vozidel za leden až říjen tohoto roku potvrzují, že domácí automobilový průmysl je v současné době skutečným motorem české průmyslové výroby. Nejde přitom jen o výrobce vozidel, ale i o celou řadu výrobců skupin, dílů a příslušenství vozidel. Ti se na průmyslové produkci a exportu českého automobilového průmyslu podílejí zhruba 45 procenty,“ uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

Antonín Šípek, ředitekl Sdružení automobilového průmyslu:

„V letošním roce pomohlo zvýšení odbytu našich vozů v zemích Evropské unie. Za rok se podařilo utomobilovému průmyslu například zvýšit prodeje škodovek o 7 procent. Velmi narostl v Evropě odbyt značky Hyundai.“


Za deset měsíců roku automobilky vyrobily 997 506 osobních automobilů, což je o 12 procent více než za stejné období roku 2010. Automobilky a dodavatelé dílů ve sdružení zaměstnávají kolem 110 tisíc lidí. Jejich podíl na celkové průmyslové produkci Česka je kolem 18 procent. Podle Šípka by se českým výrobcům mělo v nadcházejícím roce dařit podobně jako letos. „Myslím, že ten trend je nastaven a těch odkladů poptávky bylo v posledních třech letech už hodně,“ dodal.

Video Komentář Antonína Šípka
video

Komentář Antonína Šípka