Čínskou ekonomiku čeká zpomalení, ohrozit to může celý svět

Peking – Čínské firmy vydělaly letos od ledna do listopadu 737 miliard dolarů, tedy skoro o čtvrtinu více než před rokem. Růst zisku ovšem zpomaluje už od poloviny roku 2009. Na hospodaření čínských firem se negativně podepisuje dluhová krize v Evropě i menší domácí poptávka. Čínská ekonomika zpomaluje a právě tamní hospodářské vystřízlivění je jednou z největších hrozeb pro globální ekonomiku.

Boj s dluhy – téma pro většinu evropských politiků, ale i budoucí téma čínské ekonomiky. Tu netrápí vládní dluhy, ale dluhy domácností. Objem úvěrů se v Číně za posledních pět let vyšplhal až na 200 procent hrubého domácího produktu a lidé je nemají z čeho splácet. Osobní spotřeba v posledních měsících klesá.

„Do roku 2007 rostly úvěry přiměřeně ekonomickému růstu. Stimulační opatření vlády v boji proti krizi ovšem vyvolala úvěrový boom – peníze byly tehdy rekordně levné. A levné úvěry nafoukly bublinu, která podle mě splaskne už v roce 2012. Lidé zkrátka nebudou mít půjčky z čeho splácet,“ upozornil investiční guru Marc Faber.

Podle Fabera by měla čínská ekonomika v roce 2012 výrazně zpomalit. Za krizovou hranici pro globální ekonomiku se považuje pětiprocentní meziroční růst hrubého domácího produktu. Největší problémy čekají sektor nemovitostí. „Ceny bydlení v Pekingu klesly v listopadu meziměsíčně o 35 procent. Lidé se začínají zbavovat bytů. Navíc se krize z velkých měst na východě přesouvá i do vnitrozemí,“ uvedl analytik Société Générale Albert Edwards.

Motorem čínské ekonomiky v uplynulých deseti letech byla uměle podhodnocená měna, která pomáhala exportérům a motivovala zahraniční investory do stavebnictví. Za posledních šest let ale jüan vůči dolaru posílil o 23 procent a to působí přesně opačně. Čínská ekonomika je navíc světovým tahounem poptávky po komoditách, čínské zpomalení se tak promítne do většiny průmyslových odvětví.

Video Čínu trápí dluhy domácností
video

Čínu trápí dluhy domácností