Telefónica zaznamenala pokles zisku o desetinu

Praha – Zisk společnosti Telefónica klesl v prvním pololetí o 9,9 procenta na 3,25 miliardy korun. Konsolidované výnosy z podnikání se snížily meziročně o 2,8 procenta na 25,1 miliardy Kč. Za prvních šest měsíců roku se zvýšil také počet mobilních zákazníků Telefóniky o dvě procenta. Čistý zisk španělské skupiny Telefónica, jenž je matkou té české, v prvním pololetí meziročně klesl o 34,4 procenta na 2,1 miliardy eur (53,6 miliardy Kč). 

V samotném druhém čtvrtletí firma vydělala 1,63 miliardy Kč, výnosy poklesly meziročně o 2,4 procenta a dosáhly 12,7 miliardy Kč. V posledních čtyřech čtvrtletích se hospodaření zlepšilo díky pozitivnímu vývoji výnosů z mobilních služeb a rostoucím výnosům na Slovensku. Počet zákazníků společnosti Telefónica Slovakia meziročně vzrostl v prvním pololetí skoro o čtvrtinu.    

„Jsem rád, že naše výsledky v oblasti nárůstu zákazníků i finanční oblasti ve druhém čtvrtletí potvrdily zlepšující se trend. Udrželi jsme solidní nárůst zákazníků v klíčových oblastech, což představuje významný úspěch na vysoce konkurenčním trhu,“ uvedl ředitel pro finance společnosti Telefónica Czech Republic Jesús Pérez de Uriguen.    

Josef Němý, analytik Komerční banky

„Zůstaly zachovány ty trendy, které jsou ve výsledcích Telefóniky patrné už několik kvartálů, takže čistý zisk společnosti za druhý kvartál klesl meziročně zhruba o třináct procent.“


Počet mobilních zákazníků Telefóniky se za prvních šest měsíců roku zvýšil o dvě procenta na 4,96 milionu. Hlavním důvodem bylo zvýšení počtu klientů smluvních služeb, kterých meziročně přibylo 64 tisíc. Podíl smluvních klientů tak v červnu dosáhl rekordních 62,7 procenta. Průměrný měsíční výnos na zákazníka klesl v prvním pololetí na 396,5 Kč. Počet pevných linek klesl do konce června meziročně o čtyři procenta na 1,54 milionu. Výnosy z podnikání v segmentu pevných linek se snížily v prvním pololetí meziročně o šest procent na 10,58 miliardy Kč.     

Počet zákazníků služeb vysokorychlostního internetu xDSL se zvýšil o šest procent na 894 tisíc, přičemž 23 procent z nich využívalo vysokorychlostních prípojek VDSL. Konsolidované investice dosáhly v prvním pololetí 2,17 miliardy Kč, což je meziročně o deset procent méně. Společnost nadále směřovala své investice do zvýšení kapacity a rozšíření pokrytí 3G sítě. Ta je tak dostupná pro 76 procent obyvatelstva.

Hospodářské výsledky společnosti Telefónica CR
Zdroj: ČT24

Pololetní zisk mateřské Telefóniky klesl o 34 procent

Čistý zisk mateřské španělské skupiny Telefónica v prvním pololetí klesl meziročně o 34,4 procenta na 2,1 miliardy eur (53,6 miliardy Kč). Společnost v dnešním krátkém sdělení také uvedla, že pro letošní rok ruší výplatu dividend a program zpětného odkupu akcií. Telefónica je pod tlakem vysokého dluhu v sumě 57 miliard eur. Firma také sníží platy členů správní rady a nejvyššího managementu. Podrobné výsledky má skupina oznámit ve čtvrtek.

Video Pololetní výsledky Telefóniky ČR
video

Pololetní výsledky Telefóniky ČR