E.ON si brousí zuby na Pražskou plynárenskou

Praha - Energetická společnost E.ON plánuje podle serveru IHNED.cz koupit podíl Prahy v akciové společnosti Pražská plynárenská a nabízí 1,8 miliardy korun. Pokud by došlo k uskutečnění transakce, E.ON by získal ve firmě zhruba 98 procent. Zbytek by zůstal v rukou drobných akcionářů z doby privatizace.

„K částce se vyjadřovat nebudu. Můžu ale potvrdit, že nabídku jsme podali. Teď čekáme, jak na ni hlavní město zareaguje,“ prohlásil mluvčí E.ONu Vladimír Vácha. Praha přitom původně chtěla koupit od E.ONu jeho čtvrtinový podíl v Pražské plynárenské. E.ON ale nabídku odmítl, podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) ji vyhodnotil jako příliš nízkou. Svoboda částku nezveřejnil, podle ČTK ale Praha za ovládnutí Pražské plynárenské nabídla kolem šesti miliard.

Současnou nabídku nechtěl komentovat ani náměstek pražského primátora a radní pro infrastrukturu Pavel Richter (TOP 09). „Jsme domluvení na tom, že jednání se zástupci firmy E.ON budou pokračovat,“ uvedl.

V současnosti drží E.ON v akciové společnosti Pražská plynárenská 49,35 procenta a dalších 50,2 procenta kontroluje holding, v němž má Praha 51procentní podíl a zbytek ovládá E.ON. Odhad hodnoty společnosti Pražská plynárenská by v případě potvrzení nabídky převýšil sedm miliard.