Ředitelem České exportní banky Jiří Klumpar

Praha - Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem České exportní banky se stal Jiří Klumpar, dnes ho zvolilo představenstvo banky. Jeho hlavním posláním bude vymezit úlohu ČEB v rámci schválené Exportní strategie České republiky na období 2012 - 2020. Banka byla bez ředitele od 20. září, kdy rezignoval Tomáš Uvíra.

ČEB má nového generálního

„Tímto krokem byl završen proces transparentního výběru nového předsedy představenstva a generálního ředitele České exportní banky, který akcionáři ČEB vyhlásili v září letošního roku. Postup výběru byl zvolen tak, aby všichni zájemci z řad bankovních odborníků měli možnost se o tento post ucházet podle předem stanovených podmínek,“ uvedla banka v prohlášení.


Klumpar je bývalý nucený správce Agrobanky a rovněž působil v České národní bance. Jeho hlavním posláním bude vymezit její úlohu v rámci schválené Exportní strategie České republiky na období 2012 - 2020 a Strategie konkurenceschopnosti, které schválila vláda.

Do výběrového řízení na pozici generálního ředitele ČEB se přihlásilo 12 uchazečů. Z nich dozorčí rada nominovala Klumpara, jehož nominaci musela schválit Česká národní banka. Společnost dočasně vedl náměstek generálního ředitele pro finance Miloslav Kubišta.

Banka je vlastněna čtyřmi ministerstvy, a to ministerstvem financí, průmyslu a obchodu, zemědělství a zahraničí - mají po 20 procentech akcií. Zbytek drží Exportní garanční a pojišťovací společnost, kterou ovládají také čtyři ministerstva.