Hrozba provizoria je zpátky. Koalice odmítá „úřednický“ rozpočet

Praha – Jmenování Jiřího Rusnoka premiérem navzdory kandidátce vládní koalice zpřítomnilo jednu z obávaných hrozeb ekonomiky – rozpočtové provizorium. Pro novou vládu v čele s ekonomem a členem NERVu bude rozpočet jedním z hlavních úkolů, Rusnokovi lidé ale těžko mohou počítat s podporou a tudíž schválením rozpočtu ve sněmovně. Scénář, že se výdaje státu příští rok budou řídit pravidlem rozpočtové nouze, provizoria, je tak velmi reálný.

Rozpočtové provizorium je strašákem všech ekonomických ministrů. Stačí, aby vláda spolu se sněmovnou nestihla schválit příslušný zákon do konce roku. Reálně pak znamená, že až do řádného schválení bude pohyb státních financí řízen podle modelu z předchozího roku. Pozdržení rozpočtového plánu je komplikací i za standardních podmínek ekonomiky, proto jsou jeho dopady v době stagnace o to horší. 

Nedodržením schvalovacího plánu by si vláda například ztížila možnost nakládat s investicemi. Pro regionální dotační programy znamená provizorium prakticky stop jejich financování. Během provizoria totiž vláda každý měsíc uvolňuje na povinné výdaje státu – mzdy, sociální dávky nebo důchody – jednu dvanáctinu loňských výdajů. Letošní rok je přitom velmi sporý a neobsahuje, i kvůli problémům s čerpáním fondů, zásadnějí výdaje na europrojekty. Naopak příští rok se počítalo s výraznějším vydáním z rozpočtu na programy dotované EU - s tím, že je Brusel vždy proplácí až ex-post. Jenže na ně kvůli malému příjmu státní kasy nebudou příští rok peníze.  

Dosavadní koalice uvedla, že rozpočet úřednického kabinetu na příští rok nehodlá podpořit. Schvalování rozpočtu přitom dolní komora může blokovat až do konce roku. Pokud se rozhodne sama sebe rozpustit později než v říjnu či listopadu, skončí šance na schválení rozpočtu prakticky úplně. „Neznamená to konec světa, není to žádná tragédie, nicméně v dnešních nejistých časech v malé otevřené ekonomice to není dobrý signál,“ zmínil nově jmenovaný premiér Rusnok na dotaz možného řešení provizoria.

Jiří Rusnok: „Tato země jako každá jiná funguje na bázi státních rozpočtů. Já nevidím důvod, proč bychom najednou měli toto pravidlo a princip opustit jenom proto, že pan Kalousek má nějaké pocity. Rozpočet rozhodně připravovat budeme. Sněmovna si musí zvážit, jestli tady je od toho, aby pronášela plamenné řeči, nebo aby, mimo jiné, vykazovala nějakou činnost.“

Miroslav Kalousek: „Odborníkem člověk není, protože je tak nazýván. Jiří Rusnok se bohužel rozhodně nechová jako odborník, spíše jako velmi nezodpovědný kamarád velmi nezodpovědného prezidenta… Prezident říká, že k budoucnosti se musíme proinvestovat, i když ví, že při rozpočtovém provizoriu nemůže ze zákona jít ani jedna koruna investic.“


Nový rozpočet se od loňského nebude lišit, pohroma prý nehrozí 

Podle některých ekonomů by ale případné provizorium nemuselo znamenat výrazné ohrožení. Rozpočty včetně schodku se totiž podle odhadů příliš nebudou lišit, situace Česka je prý navíc vnímána pozitivně a na politickou nejistotu jsou investoři v případě ČR zvyklí.

Co znamená rozpočtové provizorium?

  • Každý měsíc putuje na mzdy, sociální dávky nebo důchody pouze dvanáctina rozpočtu z předchozího roku
  • Dochází ke značnému omezení investic
  • Není možné čerpat peníze z evropských fondů

„Není to samozřejmě dobrá zpráva, ale z hlediska toho, že letošní rozpočet by se od toho, který chtěla původní koalice v příštím roce prosadit, moc neliší, tak to nevidím jako nic tragického,“ uvedl analytik České spořitelny Martin Lobotka. Navíc podle něj jsou investoři v českých poměrech na politickou nejistotu zvyklí. „Takže si myslím, že nějak negativně by se stávající situace projevit neměla,“ dodal.

„Fiskální situace České republiky je naštěstí na přijatelné úrovni a není důvod se obávat rozkolísání finančních trhů, ať již bude rozpočet schválen či nikoli. Spíše jde o komplikaci pro domácí hospodářskou politiku,“ doplnil hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Problémy se schvalovacím plánem rozpočtu měla vláda i minulý rok. Nečasův kabinet na konci října dokonce sám požádal sněmovnu o vrácení návrhu k přepracování. Ministr financí tehdy považoval za důležité udržet v roce 2013 rozpočtový schodek pod 3 procenty HDP. Celkové příjmy rozpočtu byly schváleny v míře 1 080,8 miliardy a výdaje 1 180,8 miliardy korun.

V historii České republiky se včas nepovedlo schválit státní rozpočet pouze jednou - paradoxně za vlády premiéra Miloše Zemana, kdy však rozpočtové provizorium fungovalo pouze v lednu. Nakonec schválení rozpočtu předcházela opoziční smlouva a odstoupení několika ministrů.