Práce Číňanů podražila. Investoři objevují Kambodžu

Phnom Penh - Kambodža zažívá investiční boom. Na předměstí hlavního města roste od minulého roku třicet nových továren a podobně je to i na jiných místech v zemi. Vyrábět budou hlavně součástky do elektronických zařízení a oblečení.

Nové zaměstnance hledá v Kambodži třeba japonský výrobce elektrotechniky Minebea. Stejně jako desítky investorů se tu rozhodl postavit továrnu. Přestože i v Kambodži mzdy vzrostly víc než o polovinu, stále je tu práce levnější než například v Číně.

„Dražší práce Číňanů je hlavní důvod zdejších investic. Ale myslím, že jsou tu i jiné faktory, které dělají z Kambodže atraktivní místo pro rozvíjení obchodu. Myslím, že se tím země dostává do nové éry průmyslového rozvoje,“ prohlásil náměstek ředitele Asia Development Bank in Phnom Penh Peter Brimble. 

Nové podniky rostou jako z vody

Loni vyrostlo v Kambodži 80 nových továren. „To znamená, že je třeba víc kvalifikovaných pracovníků, kterým díky tomu rostou platy,“ podotkl předseda Asociace výrobců oděvů v Kambodži Van Sou Leng s tím, že v sektoru oblečení a bot vznikají dva nebo tři nové podniky každý týden. 

Kambodžská továrna
Kambodžská továrna

Nejatraktivnější pro zahraniční firmy je ale pořád Čína. Loni tam utratily skoro 120 miliard dolarů. Kambodža ji ale předběhla v objemu investic na osobu. Největší zájem mají Japonci. 

„Za poslední dobu se do Kambodže dostala úplně nová odvětví - třeba výroba součástek pro elektroniku nebo auta. Tradici tu má oděvní průmysl. Během posledních dvou let se ale hodně změnilo složení investorů,“ konstatoval generální ředitel Speciální ekonomické zóny v Phnom Penhu Hiroshi Uematsu. 

Průměrný zaměstnanec si tu vydělá asi 130 dolarů měsíčně (asi 2 600 korun). V Šanghaji naproti tomu může za stejnou práci dostat až pětinásobek. Větší rozvoj v Kambodži brzdí špatná infrastruktura, časté blackouty nebo nedostatek vody.

Video Investiční boom v Kambodži
video

Investiční boom v Kambodži