Falešných eurobankovek přibývá, letos odhaleno přes 300 tisíc kusů

Frankfurt - Počet zadržených falešných eurobankovek v prvním pololetí meziročně vzrostl o více než čtvrtinu na 317 tisíc kusů. To představuje největší objem od konce roku 2010, vyplývá z dnešních údajů Evropské centrální banky (ECB). Riziko, že člověk přijde do styku s padělkem, je však podle ECB velmi nízké. Celkově je nyní v oběhu více než 15 miliard eurobankovek. V Evropě v prvním pololetí připadalo na 10 tisíc obyvatel v průměru 19 falešných eurobankovek.

Na celkovém počtu zadržených padělků se více než čtyřmi pětinami podílely falešné bankovky s hodnotou 20 a 50 eur. Objevily se rovněž první padělky nové pětieurové bankovky. Ta vstoupila do oběhu teprve letos v květnu a je vybavena novými bezpečnostními prvky, které mají znesnadnit její falšování. Agentura Reuters upozornila, že zatímco popularita jednotné evropské měny mezi padělateli roste, zájem o euro ze strany centrálních bank a dluhopisových trhů klesá v důsledku obav ohledně dluhové krize v eurozóně.

Podíl jednotné evropské měny na globálních devizových rezervách podle nedávné zprávy ECB na konci loňského roku klesl na 23,9 procenta z 25,1 procenta v závěru roku 2011. Podíl eura se loni snížil také na mezinárodních dluhopisových trzích, a to o 0,7 procentního bodu na 25,5 procenta.

Roman Kudla, ředitel společnosti KARTOK:

„Největší šanci narazit na padělky máme tam, kde fungují nejvíce ekonomicky silné státy a kde se padělatelé snaží co nejvíce padělků dostat do oběhu, tedy Německo, Francie, Itálie.“


V České republice se celkový počet zadržených padělků bankovek a mincí v prvním čtvrtletí podle České národní banky (ČNB) meziročně snížil o 40 procent na 692 kusů. Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 494. Ve stejném období loni to bylo 1 009 kusů. Počet padělků v dolarech klesl z 18 na deset. Naopak v případě eur se počet padělků zvýšil na 160 ze 113 v prvním čtvrtletí loni.

Video Rozhovor s Romanem Kudlou
video

Rozhovor s Romanem Kudlou